fbpx

Już niebawem pojawi się popyt na rzepak i kukurydzę z zupełnie nowego kierunku

Sejm jednogłośnie przegłosował ustawę zwiększającą udział biopaliw na rynku. – Jej wejście w życie z początkiem 2024 roku istotnie wzmocni wykorzystanie biokomponentów w Polsce rozszerzając jednocześnie tę część rynku zbytu dla producentów rzepaku i kukurydzy – czytamy w komunikacie prasowym Polskiej Koalicji Biopaliw i Pasz Białkowych. 

Baner seminaria uprawowe

Jak informuje PKBiPB ustawa przewiduje wdrożenie benzyny E10 w miejsce dotychczasowej E5 w ramach benzyny RON95, jak również ustanawia ważne regulacje determinujące w najbliższych latach poziom oraz sposoby realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego dla biopaliw, a także obligatoryjnego blendingu tj. minimalnego dodatku biokomponentów do tzw. paliw normatywnych, czyli oleju napędowego i benzyn silnikowych. 

Przygotowana w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi i przyjęta jednogłośnie przez wszystkich obecnych na głosowaniu posłów ustawa o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych, a także ich funkcjonowaniu jest bardzo dobrze oceniana przez przedstawicieli branży biopaliw i pasz białkowych.  

Baner ener

W opinii Łukasza Karmowskiego, prezesa Zarządu Związku Gorzelni Polskich, uchwalenie ustawy poprawi dochodowość polskich gorzelni. 

– 26 maja 2023 roku to wielki dzień przełamywania wieloletnich impasów w krajowej legislacji biopaliwowej. Po ponad dekadzie dyskusji na temat benzyny E10 wreszcie doganiamy resztę Europy, co daje nowy, jakże oczekiwany impuls gospodarczy polskim gorzelniom rolniczym i zakładom spirytusowym, a wraz nimi rolnikom. E10 to bowiem co najmniej 200 tys. m3 bioetanolu i ponad 500 tys. ton zbóż więcej na polskim rynku paliwowym. Szczególne słowa uznania za determinację i dotrzymanie słowa należą się tutaj wiceministrowi rolnictwa Januszowi Kowalskiemu – powiedział prezes Łukasz Karmowski cytowany w komunikacie prasowym PKBiPB. 

Baner SFD - aktualizacja 29.10.2024

Pozytywnie ocenia ustawę również Adam Stępień, dyrektor generalny Krajowej Izby Biopaliw oraz Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju. 

– Uchwalona ustawa (…) to bardzo kompleksowe rozwiązanie dla polskich biopaliw, ponieważ wdrażając E10 pomyślano jednocześnie o stabilizacji krajowego rynku biodiesla. Co więcej, dzięki odpowiednim rozwiązaniom w zakresie opłaty zastępczej i współczynnika redukcyjnego NCW, a także uregulowaniu kwestii blendowania estrów w oleju napędowym, producenci rzepaku mogą liczyć, że branża olejowo-estrowa będzie w stanie w przyszłym roku zagospodarować nawet do 2,5 mln ton nasion, co na pewno powinno być dobrym sygnałem dla tej części rynku rolnego – ocenia dyrektor Adam Stępień.  

3 KOMENTARZE

  1. To Ukraina będzie miała rynek zbytu bo ma tańszy rzepak i kukurydza te zmiany są populistyczne przed wyborami i mają na celu pracować dla ukraińskich oligarchów nie dla polskiego rolnika….
    PiS kolejny raz próbuje przed wyborami zamieszc w głowach rolnikom….. Ale to już nie takie proste!

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.