Już czas na dolistne nawożenie buraka cukrowego. Czym i w jakich terminach nawozić?

Burak ze względu na słabiej wykształconą substancję woskową na liściach oraz ich dużą powierzchnię, szczególnie dobrze wykorzystuje wnoszone dolistnie składniki. Podpowiadamy, czym nawozić dolistnie plantacje buraka cukrowego.

reklama
Baner Amazone

Z makroelementów zaleca się azot (N) w postaci mocznika, magnez (Mg) i siarkę (S) w jedno- lub 7-wodnym siarczanie magnezu oraz sód (Na), zaś z mikroelementów głównie: bor (B), mangan (Mn) i molibden (Mo).

Zwracaj szczególną uwagę na dobre zaopatrzenie roślin buraka w bor

Jest on najbardziej deficytowym mikroelementem w polskich glebach. Obornik zawiera go zbyt mało (przeciętnie 175 g w 35 t) by zaspokoić wysokie potrzeby pokarmowe buraka w ten składnik. Bor łącznie z potasem i sodem, wpływa korzystnie na gospodarkę wodną roślin, bierze udział w tworzeniu i przemieszczaniu cukrów, a także przemianach N. Jest też niezbędny w tworzeniu i funkcjonowaniu tkanek asymilacyjnych, przewodzących oraz  tworzących stożki wzrostu i włośniki korzeni.

reklama
Baner Kioti

Nazywany jest „pierwiastkiem młodości”, gdyż objawy jego niedoboru pojawiają się na najmłodszych częściach rośliny. W roślinach buraka  zamierają najmłodsze środkowe liście, zaś pod nimi  tworzą się sczerniałe wgłębienia w główce korzenia.

Niedobór B w roślinach buraka wynika zazwyczaj:

  •  z wysokiego lub niskiego pH gleby (optymalne w zakresie 6-7),
  •  rzadkim stosowaniu nawozów naturalnych i organicznych,
  •  wysokich dawek nawozów Ca, K i N,
  •  w okresach posusznych oraz wysokich temperatur i usłonecznienia,
  •  na glebach oraz w okresach wilgotnych i chłodnych.

Łączna dawka do 750 g B/ha w 3 opryskach,  powinna zaspokoić potrzeby pokarmowe roślin buraka w ten składnik. W młodszych fazach rozwojowych (do 8 liści) jednorazowa dawka nie powinna przekraczać 200 g, zaś w późniejszym okresie do 300 g B.

Na gleby z wysokim pH wskazany jest Mn, zaś z niskim Mo

Deficytowy na plantacjach buraka jest też często Mn. Występuje on na ogół w dużych ilościach w glebie i oborniku. Problem tkwi w jego przyswajalności.Z gleb o pH powyżej 6,5 jest trudno dostępny i wówczas konieczny jest dodatek do sporządzanego roztworu schelatowanej formy Mn, jednorazowo do 400 g/ha.

Na glebach kwaśnych (pH poniżej 6) brakuje zazwyczaj przyswajalnych form Mo. Składnik ten odpowiada m.in. za przemiany azotanów w białko, decydując o  efektywności plonotwórczej azotu. Niedobór Mo powoduje też gromadzenie w korzeniach buraka azotu alfa-aminowego, który utrudnia pozyskiwanie cukru. By zaspokoić potrzeby pokarmowe buraka, wystarczy wnieść w 2-3 opryskach  20-30 g Mo/ha.

Korzystny wpływ na dobre wykorzystanie N w tworzeniu plonu wywiera także Mg i S. Dlatego do sporządzanego roztworu warto dodać jedno lub 7-wodny siarczan magnezu. Niekiedy także K i Na, burak jest bowiem rośliną potaso- i sodolubną.

Należy jednak zdawać sobie sprawę, iż poprzez dokarmianie dolistne nie zaspokoimy potrzeb buraka w makroelementy, zwłaszcza w pobierany w dużych ilościach K. Można w ten sposób jedynie złagodzić ich niedobór.

Dokarmianie dolistne roślin buraka zaleca się w następujących fazach:

I – po wytworzeniu 6 – 8 liści właściwych,

II – po kolejnych 10-15 dniach,

III – przed zakryciem międzyrzędzi lub podczas oprysków przeciwko chwościkowi.

Względy ekonomiczne oraz na ogół wyższa skuteczność stosowanych preparatów przemawiają za łącznym stosowaniem nawozów dolistnych i ś.o.r. Niektóre składniki, głównie: Cu, Zn, Mn i S ograniczają porażenie liści buraka patogenem chwościka.

Opr. Szewczuk
reklama
baner SDF

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI