fbpx
Strona głównaWiadomościJutro rolnicze blokady przejść granicznych z Ukrainą

Jutro rolnicze blokady przejść granicznych z Ukrainą

N jutro (2 lutego) Stowarzyszenie Oszukana Wieś planuje blokadę czterech przejść granicznych z Ukrainą (w tym dwóch na terenie woj. lubelskiego). Powód? Spadek cen zbóż, kukurydzy i rzepaku, napływ niekontrolowanej ilości ukraińskiego ziarna do Polski oraz brak właściwej reakcji rządu na aktualną sytuację na rynku.

Jak informuje serwis kurierlubelski.pl protesty rozpoczną się w czwartek (2 lutego) o godz. 11. Rolnicy będą blokować przejścia w Dorohusku i Hrebennem (woj. lubelskie), Korczowie oraz Medyce (woj. podkarpackie). Manifestanci zapowiadają również blokadę powstającego w Staszowie (woj. świętokrzyskie) terminalu przeładunkowego Linii Hutniczej Szerokotorowej (LHS). Jak informują organizatorzy, w demonstracjach mają wziąć udział rolnicy z całego kraju. Potrwają one do północy 3 lutego.

Stowarzyszenie Oszukana Wieś nie figuruje w bazie Krajowego Rejestru Sądowego. Jak tłumaczy Marcin Sobczuk, jeden z koordynatorów protestu w Hrebennem, zrzeszenie powstało z potrzeby chwili, więc nie było czasu na dopełnienie formalności.

Gospodarze nie są zadowoleni z aktualnej sytuacji panującej na rynku zbóż. Ich zdaniem zalewa go niekontrolowana ilość ukraińskiego ziarna słabej jakości. Wpływa to niekorzystnie na działalność polskich rolników, którzy mają problem ze sprzedażą własnych plonów. W ich opinii część polskich gospodarstw może ulec likwidacji. Rolnicy z Zamojskiego Towarzystwa Rolniczego uważają, że, wicepremier i minister rolnictwa i rozwoju wsi, Henryk Kowalczyk, prezentuje niekompletne dane o imporcie zbóż ukraińskich, które obejmują tylko okres do września 2022 r., kiedy sytuacja na rynku była stabilna.

Zmieniło się to w następnych miesiącach, gdy do Polski przyjechało więcej ziarna zza wschodniej granicy. Uderzyło to w polskich producentów, którzy przechowywali płody rolne w oczekiwaniu na koniunkturę na rynku. Zamiast owoców ich pracy, magazyny wypełniło tańsze zboże z Ukrainy. W opinii farmerów skala problemu nie jest znana, bo resort rolnictwa nie publikuje danych od października 2022 r., a ziarno techniczne wciąż może przedostawać się do Polski.

 

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.