fbpx
Strona głównaCenyrynek żywnościJurgiel: Co dalej z żywnością podwójnej jakości?

Jurgiel: Co dalej z żywnością podwójnej jakości?

Krzysztof Jurgiel, poseł do Parlamentu Europejskiego, wystosował 3 listopada interpelację do Komisji Europejskiej, w której pytał o dalsze jej działania w sprawie produktów podwójnej jakości.

– W czerwcu 2019 Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej opublikowało badanie porównujące jakość produktów żywnościowych w UE, które wykazało, że w przypadku aż 31% produktów dało się zaobserwować problem podwójnej jakości żywności, czyli sytuacji, gdy te same lub podobne produkty mają rożne składniki lub wartości sensoryczne w różnych państwach członkowskich – czytamy w interpelacji.

W ocenie Krzysztofa Jurgiela obowiązująca dyrektywa o nieuczciwych praktykach handlowych nie odnosi się w sposób bezpośredni do zjawiska podwójnej jakości żywności, a wytyczne dotyczące jej stosowania stanowią wprost, iż “towary tej samej marki posiadające te same lub podobne opakowania mogą różnić się co do składu w zależności od miejsca produkcji i rynku docelowego, tzn. mogą się różnić w różnych państwach członkowskich.”

– W swojej rezolucji „Lepsze egzekwowanie i modernizacja unijnych przepisów dotyczących ochrony konsumentów” z kwietnia 2019 r. Parlament wezwał Komisję do przeprowadzenia oceny przypadków towarów wprowadzanych na rynek jako identyczne, ale znacząco różniących się składem lub właściwościami, oraz w przypadku, gdy to stosowne, do uznania takiej praktyki za nieuczciwą – mówi Jurgiel.

Dlatego eurodeputowany pyta czy Komisja planuje dalsze zmiany w ustawodawstwie, by całkiem wyeliminować problem żywności podwójnej jakości i zagwarantować konsumentom z wschodniej części Europy tę samą jakość żywności, którą cieszą się konsumenci z Europy Zachodniej.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.