Jubileuszowa Opolagra

W dniach 14–16 czerwca odbyła się jubileuszowa Opolagra. Lotnisko w Kamieniu Śląskim odwiedziło 44 000 zwiedzających. Rekordowym dniem, jak podaje organizator, była niedziela, tego dnia na wystawie było 26 000 osób. W tym roku szczególnie wielu rolników przyjechało z województw ościennych i dalej położonych regionów. Swą ofertę zaprezentowało 395 firm.

Wystawa urosła w tym roku o dwa kolejne sektory. Otwierała ją jubileuszowa brama. Wystawcy przygotowali wiele konkursów, podczas których można było wygrać samochody, silos i inne wartościowe nagrody.
Organizatorem Opolagry jest firma DLG AgroFood, spółka-córka DLG – Niemieckiego Towarzystwa Rolniczego, które organizuje największą na świecie wystawę rolniczą Agritechnica – promował ją specjalny pawilon informacyjny.  
Atrakcje na 10-lecie
Każdego dnia przez środek wystawy przeparadowało 8 ciągników o największych pojemnościach. Widowisko organizowane przez topagrar obserwowały tłumy.
Odbyły się dwa konkursy sprawnościowe dla młodych rolników, organizowane przez popularne rolnicze serwisy internetowe agrofoto.pl i gospodarz.pl, gdzie na specjalnie wyznaczonych torach uczestnicy pokazywali swe umiejętności precyzyjnej obsługi maszyn.
Rolniczy Przegląd Techniczny przeprowadził warsztaty na polu obrazujące precyzję oprysku „bez nakładek”, dzięki zastosowaniu technologii GPS, na przykładzie pięciu wiodących producentów.
Tradycyjnie na pokazach pracy maszyn prezentowały się maszyny uprawowe i do zbioru zielonek. Na torze certyfikowanym przez DLG można było zaobserwować stabilizację belki opryskiwaczy.
Wystawa Zwierząt
Śląska Wystawa Bydła Hodowlanego zgromadziła bydło mleczne i mięsne. W segmencie bydła mięsnego można było podziwiać 12 sztuk bydła mięsnego, ras Limousine, Highland i Hereford. Tytuł Super czempiona przyznano jałowicy Roma, hodowcy Jacka Klimzy z Łagiewnik Wielkich. Superczempionami w kategorii bydła mlecznego były natomiast reprezentantki OHZ Głogówek: Jałowica Sonntag i krowa Ula.  
Po raz pierwszy na Opolagrze można było oglądać wyjątkowo pocieszne alpaki.
Bezpieczeństwo w gospodarstwie
Konkurs KRUS Opole „Bezpieczne gospodarstwo rolne”, wygrało wyjątkowo zadbane i pozbawione zagrożeń przy pracy gospodarstwo Reinharda i Gerdy Wollny z Nowej Wsi Prudnickiej.
Z puli opłaconej za metry na Opolagrze, wystawcy przekazali w tym roku – po raz pierwszy w historii organizacji wystaw w Polsce – 35 000 złotych dopłaty do protezy podudzia rolnikowi poszkodowanemu w wypadku podczas pracy w rolnictwie – panu Ryszardowi Żłobickiemu z Nasiedla obok Kietrza.
Opolagra 2014 odbędzie się w dniach 13–15 czerwca 2014.
(mat, DLG AgroFood)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności