Joskin Polska – rośnie w siłę

Firma Joskin powstała w roku 1968 w Belgii, jako przedsiębiorstwo zajmujące się pracami rolnymi. Dopiero 16 lat później rozpoczęła produkcję sprzętu rolniczego, a konkretnie wozów asenizacyjnych. Dziś są one sztandarowym produktem firmy. W Polsce Joskin, rozpoczął działalność w 1999 roku, kupując byłą Fabrykę Domów w Trzciance. Obecnie zakład zatrudnia 200 pracowników. Obrót krajowy polskiej filii w roku 2008 ma wynieść 20 mln zł.

Grupa Joskin posiada 4 wyspecjalizowane zakłady produkcyjne, których łączna powierzchnia zajmuje 91,5 tys. m2. Serce firmy to fabryka w Soumagne w Belgii. Tam znajdują się główne biura techniczno – inżynieryjne. W roku 1999 Joskin postanawia otworzyć filię w Polsce, kupując trzcianecką Fabrykę Domów o pow. 5,5 tys. m2 (w 2002 roku Joskin buduje zakład w Bourges- we Francji). Od tego momentu rozpoczyna się burzliwy rozwój polskiej filii.

Na początku fabryka w Trzciance produkowała podzespoły dla maszyn składanych w Belgii – mówi René Xavier Gérard- członek zarządu Joskin Polska. Dzięki kolejnym inwestycją, a więc rozbudowie hali do 11 tys. m2, i wyposażeniu jej w linie montażową i malarską, z polskiej fabryki wyjeżdżają już nie podzespoły, ale gotowe maszyny.

W 2006 roku Joskin otwiera kolejną halę montażową o pow. 5,5 tys. m2. Łączna powierzchnia fabryki w Trzciance osiąga już 16,5 tys. m2. Firma zatrudnia już 121 pracowników. Roczny obrót wynosi 13 mln złotych. Fabryka pracuje całą parą. Roczna produkcja wynosi 500 beczek asenizacyjnych. W roku 2007 powstaje kolejna hala produkcyjna, tym razem jest to hala spawalnicza, składająca się z 6 automatów do spawania.
– Dzięki tej linii, w której możemy spawać 2 tys. zbiorników rocznie, oprócz produkcji gotowych maszyn, montujemy elementy składowe dla pozostałych dwóch fabryk w Belgii i we Francji. Nasza fabryka obecnie zatrudnia prawie 200 osób, a powierzchnia zabudowań wynosi ponad 22 tys. m2- dodaje Członek Zarządu Joskin Polska.

Joskin planuje kolejne inwestycje. Jeszcze w tym roku wokół zabudowań powstanie parking dla pracowników, nowa droga dojazdowa do zakładu, kolejne hale i linia malarska, a także magazyn na 360 maszyn. Firma planuje zatrudnić dodatkowo 100 osób w przeciągu następnych 3 lat. Dzięki tej inwestycyjni fabryka wzmocni swoje moce produkcyjne. Nowe hale pozwolą także na produkcję największych beczek w ofercie, – czyli do 26 tys. litrów. Obecnie w Trzciance produkowane są beczki o pojemności od 2, 5 do 12 tysięcy litrów. Średnia pojemność beczek sprzedawanych w Polsce wynosi 8 tys. litrów. W fabryce w Trzciance powstają także przyczepy transportowe, przyczepy do transportu zwierząt, zbiorniki na wodę oraz aplikatory do rozlewania gnojowicy.

W ubiegłym roku Joskin Polska sprzedała w Polsce 390 sztuk wozów asenizacyjnych. Stanowi to 7% ogólnej sprzedaży grupy Joskin. Ciekawostką jest fakt, że 20 tysięczny egzemplarz wozu asenizacyjnego(model Quadra 20000 TS) wyprodukowano w tym roku w Belgii. Maszyna została sprzedana w Polsce.

M. Simiński
WRP
współpraca: J. Szwed