John Deere z prawie 24-procentowym spadkiem dochodu. Jakie prognozy na przyszłość?

W drugim kwartale roku fiskalnego 2025 Deere & Company zanotował dochód netto w wysokości 1,804 mld dolarów. To o prawie 24% mniej w ujęciu rocznym. Jak wygląda prognoza na rok fiskalny 2025.

reklama
Baner Amazone

Wyniki finansowe za II kwartał 2025: wyraźny spadek zysków i przychodów

W rzeczonym okresie amerykański potentat zanotował spadek przychodów o 16% do 12,763 mld dolarów. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja, jeżeli weźmiemy pod uwagę okres 6 miesięcy; dochód netto spada wówczas aż o ponad 35% z 4,121 mld USD do 2,673 mld USD, a przychody o ponad 25% z 24 097 do 17 980 mld USD.

– Pomimo krótkoterminowych wyzwań rynkowych, pozostajemy pewni przyszłości. Nasze zobowiązanie wobec klientów obejmuje stałe inwestycje w zaawansowane produkty, rozwiązania i możliwości produkcyjne. W ciągu następnej dekady będziemy nadal dokonywać znaczących inwestycji na naszym głównym rynku amerykańskim, podkreślając nasze zaangażowanie w innowacje i rozwój, jednocześnie koncentrując się na utrzymaniu konkurencyjności kosztowej na rynku globalnym – powiedział John May, prezes i dyrektor generalny John Deere cytowany w komunikacie prasowym.

reklama
Baner Kioti

Perspektywy na cały rok fiskalny: dochód netto niższy niż w 2024 roku

W komunikacie znajdujemy także prognozę; przewidywania dotyczące przyszłych wyników finansowych, trendów rynkowych oraz planów inwestycyjnych – Spółka prognozuje, że jej dochód netto za rok fiskalny 2025 wyniesie od 4,75 do 5,50 miliardów dolarów. Przypomnijmy, że rok 2024 zamknęła z dochodem 7,1 mld dolarów.

Wśród najważniejszych czynników ryzyka znajdują się m.in. działania rządów i zmiany w polityce handlowej (np. cła, ograniczenia eksportowe), które mogą wpływać na możliwości sprzedaży, produkcji czy zaopatrzenia. Wysoka zmienność gospodarcza, w tym cykle koniunkturalne w rolnictwie, wahania stóp procentowych i kursów walutowych, także stanowią istotne wyzwania. Firma może napotkać trudności w precyzyjnym prognozowaniu popytu i zarządzaniu zapasami w tak niestabilnym otoczeniu.

Ryzyka geopolityczne i prawne ciągle aktualne

Do kluczowych zagrożeń należą bowiem także: niestabilność geopolityczna (wojna na Ukrainie, konflikty w Azji i na Bliskim Wschodzie), zmiany klimatyczne, katastrofy naturalne, problemy w łańcuchu dostaw, rosnące ceny surowców i komponentów oraz nasilająca się konkurencja – zwłaszcza w obszarze nowoczesnych technologii rolniczych.

Firma musi też mierzyć się z ryzykiem prawnym – m.in. postępowaniem Federalnej Komisji Handlu i kilku stanów USA, zarzucających ograniczenie rolnikom i niezależnym serwisantom dostępu do możliwości samodzielnych napraw. Dodatkowo, konieczne jest dostosowanie się do dynamicznie zmieniających się regulacji lokalnych i międzynarodowych, m.in. w zakresie środowiska, danych osobowych czy prawa pracy.

Prognozy oparte są na aktualnej wiedzy i założeniach firmy, jednak obarczone są istotnym ryzykiem i niepewnością – rzeczywiste wyniki mogą się znacząco różnić.

reklama
baner SDF
reklama
Baner podcasty

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI