John Deere z dwoma nowościami na Agrotech 2015

W tym roku wśród wielu maszyn, które dealerzy John Deere zaprezentują w hali A, podczas wystawy Agrotech w Kielcach, nie zabraknie nowości.

Amerykański potentat przedstawi wielozadaniowe i mocne ciągniki 5M, przeznaczone na potrzeby rodzinnych gospodarstw oraz kompaktowy kombajn W330. Zarówno ciągniki serii 5M, produkowane w Augusta (USA), oraz kombajn W330 wytwarzany w Pori (Finlandia), oferowane są na polskim rynku od niedawna. Firma John Deere włączyła je do oferty w ostatnim kwartale 2014 r. Ciągniki 5M zaprojektowane zostały, jako maszyny wielozadaniowe przeznaczone do ciężkich zadań. Kompaktowy W330 z systemem PTC (dodatkowy bęben młócący) wprowadza nową jakość do segmentu mniejszych kombajnów i wyznacza nowe standardy m.in. w dziedzinie konserwacji.  

Wielozadaniowe, mocne 5M
Ciągniki serii 5M zostały specjalnie zaprojektowane, by spełniać potrzeby małych i średnich gospodarstw hodowlanych, uprawowych, mieszanych i specjalistycznych. Dostępne są cztery modele, oferujące moc od 75 do 115 KM. Ciągniki serii 5M, z wyjątkiem modelu 5075M, wyposażone są w 4,5-litrowe silniki na olej napędowy, zgodne z normą Stage IIIB i ze zmniejszającą zużycie paliwa technologią Common Rail. Połączenie; wysokociśnieniowego wtrysku paliwa, aktywnej chłodnicy powietrza, doładowania i elektronicznego sterowania, powoduje podniesienie momentu obrotowego o 30 %.
Ciągniki serii 5M to maszyny wielozadaniowe, przystosowane do pracy w polu oraz znakomite podczas pracy z ładowaczem czołowym. Dostępny jest szeroki wybór przekładni i opcji WOM, aby dostosować ciągniki do indywidualnych potrzeb klienta. Dla zwiększenia uniwersalności, unikalna konstrukcja środkowej ramy umożliwia wyposażenie maszyn w opcjonalny przedni TUZ, przedni WOM i dopasowane ładowacze czołowe John Deere H260 lub H310.
W ciągnikach tej serii można zastosować wyjątkowo dużą, komfortową kabinę. Do wyboru jest również kabina o niskim dachu, przeznaczona do pracy w niskich stajniach czy stodołach. W sadach i winnicach bardzo użyteczna okaże się wersja z wąskim rozstawem kół. Dostępny jest również 3-cylindrowy model 5075M.

Kompaktowy kombajn z dodatkowym bębnem
W330 to nowy kombajn w portfolio firmy John Deere. Ta pięcioklawiszowa, kompaktowa maszyna o mocy 216 KM z systemem PTC (dodatkowy bęben młócący), przeznaczona jest dla gospodarstw o powierzchni 50 – 150 ha. Kombajn z zamontowanymi oponami o szerokości 750 mm ma jedynie 3,3 m szerokości, jego promień skrętu wynosi tylko 6,5 m. To sprawia, że W330 doskonale sprawdza się na mniejszych polach i wąskich drogach.
Wyjątkowy w tej klasie kombajnów system PTC (dodatkowy bęben młócący) oraz aktywny powrót niedomłotów, gwarantują wysoką wydajność szczególnie w wilgotnych warunkach pracy. Umożliwia to wcześniejsze rozpoczęcie i późniejsze zakończenie pracy w ciągu dnia.

PTC zwiększa wydajność maszyny o 20 procent, szczególnie w czasie zbioru w trudnych warunkach i wysokoplonujących upraw. Aktywny powrót niedomłotów nie obciąża dodatkowo bębna młócącego – mówi Mateusz Janicki, specjalista produktowy z firmy John Deere Polska. Te rozwiązania są oferowane standardowo tylko w dużych kombajnach, tymczasem John Deere od teraz umożliwia korzystanie z nich również posiadaczom mniejszych modeli. To unikalne podejście w tej klasie kompaktowych kombajnów – dodaje.

Ziarno gotowe do ponownego zasiewu
W330 ma także bardzo wydajny system separacji ziarna. Niezależna regulacja szczeliny klepisk pod bębnem głównym i PTC zapewnia doskonałą jakość zarówna ziarna i słomy. Operator może reagować na zmieniające się warunki i dostosowywać ustawienia w czasie pracy, np. podczas zbioru bardzo suchych upraw, aby uniknąć uszkodzeń ziarna i słomy, może zwiększyć szczelinę pod bębnem PTC. Pięć wytrząsaczy oraz PowerSeparator (opcja), aktywnie oddzielają pozostałe ziarna ze słomy, co wpływa na ograniczenie strat.

Dotykowy wyświetlacz
W kabinie zamontowano dotykowy wyświetlacz – wszystkie podstawowe informacje są widoczne dla operatora. Prawie na każdym wale zamontowany jest czujnik prędkości obrotów. Jeżeli jakikolwiek element zacznie pracować z niższą prędkością, informacja ta automatycznie zostanie przedstawiona na wyświetlaczu. Dodatkowo na ekranie możemy monitorować poziom strat ziarna, prędkość jazdy i wiele innych parametrów.

Konserwacja maszyny
W zakresie konserwacji kombajn W330 także wyznacza nowy standard. Dna wytrząsaczy, które są wykonane ze stali nierdzewnej, można w łatwy sposób wymontować. Aby wyjąć komplet sit wystarczy odkręcić cztery śruby. Wyjmowany ślimak zbiornika ziarna, pozwala w łatwy i szybki sposób dokładnie usunąć pozostałe ziarna. Rozwiązanie to jest doceniane nie tylko przez producentów materiału siewnego. Maszyna ma dużo wizjerów serwisowych, przez które można w łatwy sposób sprawdzić stan elementów roboczych i dokonać ewentualnej konserwacji. Kombajn W330 może być wyposażony w skrzynkę narzędziową z kompletem kluczy i światła serwisowe. Po bokach kombajnu zamontowane są gniazdka 12 V, aby w razie konieczności móc podłączyć dodatkowe oświetlenie. Przy projektowaniu tej maszyny bardzo wiele uwagi poświęcono na łatwy dostęp do elementów roboczych oraz na łatwość serwisowania.

Kooperacja z Sampo Rosenlew
Kombajn został opracowany we współpracy z firmą Sampo Rosenlew z Finlandii. Choć połowa zbóż na świecie zbierana jest maszynami z logo skaczącego jelenia, to jednak John Deere postrzegany był raczej jako producent dużych maszyn, z ograniczoną ofertą  dla rodzinnych gospodarstw, które są stosunkowo liczne w Polsce, Niemczech czy Turcji. Kooperacja z fińskim partnerem znacząco zwiększa obecność w tym przedziale kombajnów.
Kombajn W330 i zaprezentowany wcześniej W440, są produkowane w Pori (Finlandia). Przed wprowadzeniem ich na polski rynek, przez dwa lata prowadzone były bardzo intensywne testy w różnych regionach naszego kraju.

K. Madeja/Źródło: John Deere

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności