John Deere wprowadził szereg nowości

Już podczas tegorocznej wystawy Agro Show w Bednarach John Deere zaprezentował szereg nowości, które zostały wprowadzone do oferty tej marki w ostatnim czasie. Producent zielono-żółtych maszyn może się pochwalić nowymi ciągnikami, od nowa zaprojektowanym odbiornikiem satelitarnym StarFire, nową generacją pras stałokomorowych oraz nowymi modelami gatorów.


Nowy flagowy model wśród ciągników serii 8R
Nowy i, jak podkreśla producent, najlepszy w tej grupie ciągnik o mocy 400 KM (97/68/WE) z silnikiem Stage IV począwszy od roku 2017 uzupełni serię 8R ciągników John Deere o dużej mocy. Seria ciągników gąsienicowych 8RT również zostanie poszerzona w przyszłym roku, dzięki czemu będzie oferować jeszcze więcej mocy, komfortu i funkcjonalności.

O sześć procent większy uciąg modelu 8400R w porównaniu do modelu 8370R umożliwi operatorom ciągnięcie szerszych narzędzi na polu, zwiększając tym samym wydajność oraz zmniejszając zużycie paliwa i płynów eksploatacyjnych. Przetwarzając 91% swojej mocy znamionowej, model 8400R ustanowi nowy standard siły uciągu.

Model 8400R, zasilany nowym 9-litrowym silnikiem John Deere zgodnym z normą Stage IV z udoskonaloną konstrukcją tłoków, będzie oferować do 450 KM z funkcją inteligentnego zarządzania mocą (IPM). Przekładnię e23 tego modelu zaprojektowano w celu zapewnienia maksymalnej wydajności i wytrzymałości dzięki dodaniu układu zarządzania wydajnością. W rezultacie 8400R oferuje nawet o 2% mniejsze zużycie paliwa w porównaniu do oficjalnie przetestowanego i sprawdzonego zużycia paliwa w modelu 8370R.

Nowy odbiornik satelitarny StarFire
Poza tymi udoskonaleniami, ciągniki serii 7R, 8R i 9R będą teraz cechować się lepszym połączeniem i większą integracją z precyzyjnymi rozwiązaniami dla rolnictwa John Deere FarmSight. Zaprojektowany na nowo odbiornik satelitarny StarFire 6000 oferuje lepszą dokładność sygnału korekcyjnego SF1 wynoszącą od 23 do 15 cm, nowy sygnał SF3 o dokładności 3 cm między przejazdami, powtarzalność przez cały sezon, szybszą akwizycję sygnału oraz roczną subskrypcję, a także zaktualizowaną opcję RTK/mobile RTK. Jako opcja dostępny jest również nowy mechanizm blokujący, stanowiący lepsze zabezpieczenie przed kradzieżą.

Kompaktowa seria 5R
Firma John Deere wprowadziła na rynek nową serię ciągników rolniczych o kompaktowej konstrukcji, dostosowanych do potrzeb małych i średnich gospodarstw rolnych, mleczarskich i hodowlanych. Nowe ciągniki John Deere 5R posiadają wszystkie atuty poprzednich modeli tej serii. Co się więc zmieniło? Tym razem producent zadbał o większy komfort i wydajność pracy w połączeniu z jeszcze bardziej zwartą konstrukcją.

Nowe modele: 5090R o mocy 90 KM, 5100R o mocy 100 KM, 5115R o mocy 115 KM i 5125R o mocy 125 KM są wyposażone w wysokosprawne silniki John Deere PWX o pojemności skokowej 4,5 litra, zgodne z normami Stage IIIB/IT4. Te czterocylindrowe silniki tylko na olej napędowy dysponują dodatkową mocą o wartości 10 KM przydatną do zastosowań transportowych, którą generuje system zarządzania mocą podczas transportu (TPM).

Klienci mają do wyboru trzy przekładnie. Są to: podstawowa ręczna przekładnia CommandQuad o układzie biegów przód-tył 16/16 z czterema zakresami po cztery biegi przełączane pod obciążeniem, przekładnię CommandQuad o układzie biegów przód-tył 16/16 oraz Command8 o układzie biegów przód-tył 32/16 z ośmioma biegami przełączanymi pod obciążeniem i trybem ECO, który umożliwia rozwinięcie prędkości maksymalnej 40 km/h przy prędkości roboczej silnika wynoszącej zaledwie 1759 obr./min.

W celu zwiększenia komfortu pracy operatora, zwłaszcza w trudnym terenie, nowe ciągniki serii 5R John Deere wyposażono w zawieszenie przedniej osi o niezależnych ramionach i bezstopniowy układ regulacji w zakresie +/- 45 mm, który w razie potrzeby umożliwia całkowite wyłączenie ww. systemu.

Najnowsza wersja konstrukcyjna kabiny ciągników serii 5R posiada regulowaną kolumnę kierowniczą, wyświetlacz PDU+ montowany na słupku narożnym, panoramiczną przednią szybę i ergonomiczny panel sterowania. Ponadto, nowy ładowacz czołowy 543R posiada sterowany automatycznie maszt oraz zatrzaskowy mechanizm do mocowania narzędzi, jak również udźwig większy o 10%, większą siłę odrywania i większy kąt odchylenia. Ładowacze 543R i 603R można wyposażać w zależności od wykonywanych przez nie zadań w różne mechanizmy poziomowania.

Nowe ciągniki serii 5RN, przeznaczone do upraw wąskorzędowych, innych upraw specjalistycznych i w winnicach, posiadają minimalną szerokość 1,7 m, wąską kabinę i mechaniczny napęd na przednie koła.

Nowa generacja pras stałokomorowych
John Deere przedstawił nową generację stałokomorowych pras zwijających na rok 2017. Model F441M będzie dostępny od lutego zarówno w wersji przeznaczonej typowo do zbioru kiszonki Silage Special, jak i w uniwersalnej wersji Multicrop, razem z modelami klasy Premium F441R i C441R. Wszystkie modele serii F441 posiadają szerszą komorę prasowania, od 1,17 do 1,21 m, która automatycznie oznacza większą masę bel.

Obie wersje pras F441M – Multicrop i Silage Special – zostały zaprojektowane dla średniej wielkości gospodarstw hodowlanych, natomiast modele Premium – F441R i C441R zostały opracowane z myślą o  usługodawcach i większych gospodarstwach hodowlanych.

W modelach R można wybrać podbieracz o szerokości 2 m lub opcjonalny podbieracz 2,2 m, który będzie podawał materiał do wysokowydajnego rotora MaxiCut HC z 13 lub 25 nożami. Z kolei w modelu M oprócz standardowego podbieracza o szerokości 2 m oferowany jest teraz również podbieracz 2,2 m oraz rotory RotoFlow HC lub MaxiCut HC z 13 nożami.

Przy przeprojektowywaniu pras serii F441 inżynierowie produktowi John Deere skupili się na zwiększeniu uniwersalności i wytrzymałości. W efekcie podbieracze zostały wzbogacone o odporne na zużycie stalowe płyty Hardox, mocniejsze łańcuchy napędu rolek na wejściu, rolki wykonane z lepszego materiału, większe łożyska i dokładniejsze uszczelnienie.

Prasoowijarka C441R jest wyposażona w 15 procent szybsze ramię owijające pracujące z prędkością 40 obr./min, długi stół transportowy oraz bardzo szerokie opony. Dzięki temu model C441R może zebrać nawet 15 procent plonów więcej na godzinę. Model jest dostępny z osią pojedynczą w wyposażeniu standardowym lub z opcjonalnym podwoziem tandemowym zwiększającym stabilność.

John Deere z nowymi Gatorami
John Deere aktualizuje również ofertę pojazdów użytkowych. Na klientów będą czekały łącznie aż trzy nowe modele Gatorów – XUV 560, XUV 590i oraz XUV 590i S4. Marka informuje, że głównymi zaletami nowych crossover’ów jest jeszcze większa wydajność i oszczędność.

Gator XUV 560 to średniej wielkości pojazd, który został zaprojektowany dla klientów oczekujących wygodnego i uniwersalnego pojazdu użytkowego z napędem na cztery koła. Nowy Gator został wyposażony w ergonomiczne stanowisko operatora, cichy silnik V-twin, niezależne zawieszenie wszystkich czterech kół, napęd na cztery koła i liczne opcje dodatkowe. Z kolei modele XUV 590i i XUV590i S4 zostały stworzone dla klientów wymagających wydajności i komfortu. John Deere zadbał o to, by miały wydajny dwucylindrowy silnik, niezależne zawieszenie wszystkich czterech kół i szeroką gamę opcji doposażenia. W nowych wersjach zmniejszony został także poziom hałasu i wibracji. Najbardziej ergonomiczne w tej klasie pojazdów stanowisko operatora zapewnia dużo miejsca na nogi dla kierowcy i pasażerów.

Za: John Deere