Na początku sierpnia weszła w życie znowelizowana wersja przepisów UE dotyczących emisji przemysłowych i hodowli zwierząt, która obejmuje większą liczbę gospodarstw hodowlanych niż poprzednie przepisy. Co to oznacza dla hodowców?
Dzięki dyrektywie IED 2.0 Komisja Europejska chce mocniej wpłynąć na najbardziej zanieczyszczające środowisko (czyli największe) fermy trzody chlewnej i drobiu, które według wyliczeń odpowiadają za około 30% całkowitej emisji amoniaku w UE.
Za główne cele postawiono m.in. promowanie innowacji i transformacji poprzez najskuteczniejsze możliwe techniki ograniczania emisji, czy też zaostrzenie przepisów dotyczących redukcji emisji poprzez wprowadzenie bardziej rygorystycznych dopuszczalnych wartości emisji i surowszych warunków udzielania odstępstw.
Co zrozumiałe, nowe przepisy wywołały kontrowersje wśród organizacji rolniczych, które sprzeciwiły się regulowaniu działalności gospodarstw rolnych według tych samych standardów, co sektorów przemysłowych, takich jak gigantyczne fabryki czy huty stali.
Jednakże jak informuje Komisja Europejska nowe obowiązki mają nie dotyczyć małych i średnich ferm trzody chlewnej i drobiu, które stanowią 70% ferm trzody chlewnej i drobiu w UE. Wyłączona będzie spod tych przepisów również ekologiczna hodowla trzody chlewnej. Środki te dotyczą ferm trzody chlewnej posiadających ponad 350 dużych jednostek przeliczeniowych (DJP), co w przybliżeniu odpowiada 1100 dorosłym tucznikom lub 700 lochom hodowlanym.
Zachowany został próg dla drobiu, który pozostaje na poziomie 280 DJP lub 40 tys. kurczaków mięsnych. Jednak fermy produkujące jaja podlegają teraz bardziej rygorystycznym regulacjom, zaczynając od 21,4 tys. kur niosek.
Aby załagodzić protesty organizacji rolniczych w dyrektywie wprowadzono nowy, uproszczony system obejmujący zarówno wydawanie pozwoleń środowiskowych, jak i sprawozdawczość. Będzie on umożliwiał prostszą rejestrację gospodarstw rolnych, zamiast wymagać od nich indywidualnych pozwoleń. Ponadto zainteresowane gospodarstwa rolne nie muszą sporządzać systemu zarządzania środowiskowego, jak ma to miejsce w przypadku dużych instalacji przemysłowych.
Co nie mniej istotne, jak zapewnia KE, rolnicy będą mieli długi okres przejściowy na dostosowanie się, ponieważ nowe zasady operacyjne zaczną obowiązywać najwcześniej w latach 2030–2032 , w zależności od wielkości gospodarstwa.
Źródło: Euractiv.com, KE