fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychJest porozumienie w sprawie uwolnienia ukraińskich zbóż. Potężna przecena pszenicy na Matif

Jest porozumienie w sprawie uwolnienia ukraińskich zbóż. Potężna przecena pszenicy na Matif

– Osiągnęliśmy porozumienie dotyczące odblokowania eksportu zboża z Ukrainy przez Morze Czarne – przekazał sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Na tę informację błyskawicznie zareagowały rynki ogromną przeceną pszenicy.

Na godzinę 17.56 cena pszenicy na paryskim Matifie spadła o 6,7 proc.*, a więc o 23,5 EUR/t do 327,25 euro za tonę. Skala przeceny w Chicago była nieco mniejsza, bo na godz. 18.20 wynosiła ok. 4,8 proc.

– Umowa o odblokowaniu eksportu zboża z Ukrainy przez porty nad Morzem Czarnym pomoże w rozwiązaniu światowego kryzysu żywnościowego i złagodzi wzrost cen żywności na globalnych rynkach – stwierdził prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

Według umowy zboża mają popłynąć przez trzy porty: w Odessie, Czornomorsku i Jużnem.

Spadła również cena kukurydzy, lecz nieco mniej, bo o 3,23 proc. do 322,5 EUR/t.

To może nie być koniec spadków, ponieważ sesja na giełdzie Matif kończy się o godz. 18.30.

* Zamknięcie sesji skończyło się przeceną o 7,13 proc. (325,75 EUR/t).

Zobacz także:

Port w Odessie ostrzelany. To złe informacje dla polskich producentów zbóż

9 KOMENTARZE

  1. Rok temu saletra kosztowala1200 zł a pszenica 700 zł dziś saletra 4300 a pszenica 1100zl stosunek wzrostu cen i opłacalności. byłem rolnikiem

  2. Nawozy po 1000 i nie widzę problemu, ale znając życie to już zostaną na poziomie 4000+. To pokazuje jak sztuczny jest kolflikt na Ukrainie. Elity robią swoje interesy, Niemcy, Holendrzy i etc. przecież muszą sprzedać plony ze swoich ukraińskich kombinatów. Ehhh, szkoda tylko tych ludzi, którzy na prawdę tracą życie i dobytek.

    • A co Wy wszyscy z tymi nawozami? Na 50 ha kupujesz około 25-30 ton nawozu a zbierasz około 350-400 ton pszenicy. Wydajesz na nawóz 30×4000, 120000 a przychód ze sprzedaży pszenicy to 400x1450zł daje 580000. Zostaje na koszty i zysk jest ok
      • Aha czyli uprawiając zbożę czy rzepak kupujesz nawóz i na tym się koszty kończą? To ja proszę żeby mnie tak ktoś nauczył uprawiać.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.