Jest drożej niż rok temu

Pomimo rosnących dostaw nowalijek, ceny nadal wysokie. Utrzymujące się długo chłody spowodowały, że krajowe nowalijki wprawdzie tanieją, ale wolno. Na Rynku Hurtowym w Broniszach bardzo wzrosły dostawy, ale także kupujących jest coraz więcej, szczególnie z odleglejszych rejonów Polski – informuje rzecznik prasowy Bronisz, Małgorzata Skoczewska. N

Wprawdzie krajowe nowalijki są droższe od importowanych, ale producenci nie narzekają na brak odbiorców. Znaczna część sklepów szczególnie tych zlokalizowanych w bogatszych rejonach kupuje produkcję krajową.

Krajowa rzodkiewka kosztuje średnio 2,20 zł za pęczek, importowana jest 35 groszy tańsza. Sałata masłowa z krajowych tuneli kosztuje 2,60 zł za szt. tyle samo płaci się za towar z importu ( dostawy w opakowaniu 16 szt.). Droższe są krajowe pomidory, kilogram w ofercie hurtowej to 10,00 zł, importowane o 2,50 zł taniej.Krajowe ogórki sprzedawane są w cenie około 6 zł/ za kilogram (w opakowaniach po 5 i 10 kilogramów), importowanych już nie ma.

Drożej niż rok temu płacą odbiorcy za warzywa korzeniowe. Buraki kosztują w Broniszach 85 groszy za kilogram, cebula 80 gr/kg, jest to 5 groszy drożej niż rok temu. Droższe są także korzenie marchwi, selera i pory. Marchew sortowana i myta sprzedawana jest po 1,75 zł/ za kilogram, o połowę taniej można dostać marchew niższej klasy (w opakowaniach 10 kg). W ubiegłym roku średnia cena kilograma marchwi nie przekraczała 1,20 , teraz 1,50 zł.

Ziemniaki, których zebraliśmy w 2008 r. mniej niż w 2007 są o połowę droższe w porównaniu z cenami ze zbiorów w 2007 i kosztują około 73 groszy za kilogram.Drożej zapłacimy w tym roku za jaja kurze. Ceny takie jak przed tygodniem. Od 35 groszy do 48 groszy za szt. Cena zależy od wielkości jaj i ilości zakupu. Jaja przepiórcze teraz chętnie kupowane do dekoracji wielkanocnych stołów, kosztują tyle samo , jak przed rokiem od 20 do 23 groszy za sztukę.

opr. MS/Wrp.pl
źródło: RH Bronisze