Jesienne monitorowanie i zwalczanie szkodników w rzepaku. Objawy i progi szkodliwości. Ekspert Radzi

Żółte naczynia w rzepaku, fot. Katarzyna Szulc

 Wśród wielu gatunków szkodników żerujących na roślinach rzepaku ozimego, znaczna ich część jest groźna w okresie jesiennej wegetacji tej rośliny, poczynając od fazy liścieni. Zdecydowanie najgroźniejsza w tym okresie jest śmietka kapuściana, często też pchełki ziemne i rzepakowe, w niektórych latach bądź rejonach kraju, także gnatarz rzepakowiec, tantniś krzyżowiaczek, mszyce, mączliki, rolnice i ślimaki.

Żerowanie wielu z nich powoduje bezpośrednie straty w plonach, poza tym uszkodzone rośliny są słabsze, gorzej zimują oraz są bardziej podatne na porażenie przez patogeny chorób. Szkodniki na plantacjach rzepaku występują zwykle w większym nasileniu i czynią największe szkody we wrześniu i październiku, ale też w późniejszym okresie, zwłaszcza podczas długiej i ciepłej jesieni.

Czytaj także: Zwalczanie perzu w roślinach uprawnych. Ekspert Radzi

Poza tym szkodniki w okresie jesiennym występują w różnym nasileniu w poszczególnych latach, niekiedy też rejonach kraju, a nawet polach w obrębie gospodarstwa. Z tego względu trzeba na bieżąco monitorować ich nasilenie, ustalając progi ekonomicznej szkodliwości.

W przypadku niektórych z nich (chowacz galasówek, śmietka kapuściana) pomocne mogą być rozmieszczone na plantacji żółte naczynia. Informują one o pierwszych nalotach i aktywności szkodników (chrząszczy). Jest to istotne, bowiem śmietkę kapuścianą, pchełkę rzepakową i chowacza galasówka należy zwalczać wcześniej – przed złożeniem jaj przez samice, mając na uwadze fakt, iż chemiczne zwalczanie ich larw, żerujących na korzeniach lub wewnątrz rośliny jest szczególnie trudne.

Charakterystyka jesiennych szkodników rzepaku ozimego

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności