fbpx

Jedyne takie laboratorium

To unikalny i nowoczesny, jedyny tego typu obiekt w Polsce, a jeden z nielicznych w Europie. Nowo otwarte laboratorium tworzyw biodegradowalnych w Puławach, bo o nim mowa, będzie wkrótce badać możliwości produkcji folii z surowców biodegradowalnych i odnawialnych. Chodzi o produkcję granulatu z ziemniaków czy kukurydzy. Daje to lubelskiemu biznesowi olbrzymie możliwości, bo jak dotąd nikt w naszym kraju takich granulatów nie produkuje.

Supernowoczesne laboratorium otwarto w poniedziałek, 28 października w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym. 
Lubelskie jest rejonem rolniczym, co tworzy bardzo korzystny klimat do przemysłowego wykorzystania uprawianych tu roślin. W laboratorium w Puławach będą opracowywane i badane innowacyjne formuły biomateriałów nowej generacji bazujących właśnie na roślinnych surowcach odnawialnych, takich jak np. skrobia ziemniaczana czy kukurydziana. W pierwszym etapie otrzymywane będą mieszanki tworzyw biodegradowalnych w postaci granulatów. Z nich z kolei powstaną różnego rodzaju folie biodegradowalne, np. woreczki czy reklamówki sklepowe, ale również wielowarstwowe folie do pakowania żywności. Zakłada się także produkcję biodegradowalnych folii do zastosowań w ogrodnictwie i sadownictwie, które rozkładają się w glebie po określonym czasie. Naukowcy z Puław planują także wytwarzanie bardziej wytrzymałych materiałów polimerowych, które znajdą zastosowanie do produkcji wyrobów codziennego użytku, elementów sprzętu AGD czy np. w przemyśle samochodowym.
Laboratorium powstało jako jeden z ostatnich elementów wyposażania Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Projekt w 85% został dofinansowany z programu operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.
Laboratorium tworzyw biodegradowalnych jest miejscem, w którym będą opracowywane i badane innowacyjne formuły biomateriałów nowej generacji bazujących na roślinnych surowcach odnawialnych takich jak: skrobia ziemniaczana, skrobia kukurydziana oraz innych dodatkach – mówi dr Andrzej Łodyga, kierownik laboratorium. – W przyszłości planowane jest wytwarzanie biokompozytów wzmacnianych włóknami naturalnymi. Dodatek włókien pozwoli otrzymać bardziej wytrzymałe materiały polimerowe, które znajdą zastosowanie do produkcji wyrobów codziennego użytku, elementów sprzętu AGD, w przemyśle samochodowym, itd. Kompozyty takie będą trwałe, ale również biodegradowalne w odpowiednich warunkach – dodaje dr Łodyga.

W pierwszym etapie otrzymywane będą różnego typu mieszanki tworzyw biodegrado-walnych w postaci granulatów. Naturalny polimer, jakim jest skrobia, dodatkowo obniży cenę drogich obecnych na rynku tworzyw biodegradowalnych. Dzięki odpowiednim dodatkom polepszającym m.in. mieszalność komponentów, otrzymane materiały będą miały właściwości mechaniczne zbliżone do wykorzystywanych obecnie na szeroką skalę tradycyjnych tworzyw opakowaniowych, bazujących na surowcach petrochemicznych i nie ulegających biodegradacji.

W drugim etapie z otrzymanych granulatów wytwarzane będą różnego rodzaju folie biodegradowalne. W zależności od składu i właściwości folie takie mogą znaleźć szerokie zastosowanie w życiu codziennym, poczynając od najprostszych produktów takich jak woreczki czy reklamówki sklepowe, a kończąc na wielowarstwowych foliach o odpowiednich właściwościach barierowych np. do pakowania żywności. Natomiast otrzymywane folie sztywne mogą być wykorzystywane do formowania opakowań o różnych kształtach. Jeszcze inna aplikacja to biodegradowalne folie do zastosowań na wielką skalę w ogrodnictwie, sadownictwie, rolnictwie, które rozkładają się w glebie po określonym czasie.
(mat., UMWL)
McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.