fbpx

Jeden z największych banków genów roślin na świecie w ruinie

Ważną rolę w bezpieczeństwie żywnościowym grają banki genów. Ukraiński na skutek wojny jest zdewastowany. Po raz pierwszy przy wsparciu społeczności międzynarodowej przyjęto strategię odbudowy dla banku genów.

Ukraina jako jeden z ważniejszych dostawców żywności, szczyci się bogactwem różnorodności roślin rolniczych. Rosyjska inwazja na Ukrainę w 2022 r. zadała poważny cios krajowemu systemowi banku genów, który ma zadnie chronić tysiące unikalnych odmian roślin.

Zdjąć sobie sprawę z powagi sytuacji, jaką jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego, co wiąże się z zachowanie i dostępem do materiałów genetycznych roślin, środowiska międzynarodowe zaczęły szukać rozwiązania. W efekcie przyjęto kompleksową strategię mającą wspomóc rozwój ukraińskiego systemu banku genów. Taka inicjatywa jest pierwszą tego typu w historii.

– To wielki sukces, że strategia została już sfinalizowana i nie możemy się doczekać, aby ją wdrożyć. Jesteśmy pewni, że jej wdrożenie doprowadzi do zwiększonej współpracy międzynarodowej, bliższych więzi z europejską społecznością zasobów genetycznych roślin i wyższego poziomu bezpieczeństwa ukraińskich zasobów genetycznych roślin. Widzimy również, że ta strategia jest ważnym krokiem w kierunku stania się przez Ukrainę równoprawnym członkiem Unii Europejskiej – mówi Mykola Roik, wiceprezes Narodowej Akademii Nauk Rolniczych Ukrainy.

W komunikacie prasowym Crop Trust czytamy, że strategia składa się z zestawu celów, zadań i wskaźników rozwoju ukraińskiego systemu zasobów genetycznych roślin w ciągu najbliższych czterech lat. Jednym z najpilniejszych zadań jest zagwarantowanie bezpieczeństwa kolekcji, co nie jest łatwe w czasie wojny. Niemniej jednak sprzęt zostanie zmodernizowany, laboratoria nasion i magazyny zostaną zaktualizowane, a także przyjęty zostanie nowy system zarządzania danymi.

– Bank genów Ukrainy jest jednym z największych na świecie pod względem objętości i różnorodności przechowywanych w nim próbek nasion. Zbiory pszenicy, jęczmienia, grochu, ciecierzycy, pszenżyta, jabłek i roślin pastewnych mają znaczenie światowe. Dzięki środkom określonym w strategii będziemy w stanie zabezpieczyć nasze zbiory dla przyszłych pokoleń -mówi Viktor Riabchun, szef Narodowego Centrum Zasobów Genetycznych Roślin Ukrainy w Charkowie.

Od czasu eskalacji inwazji w 2022 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) ściśle współpracuje z NordGen, Crop Trust, Delegacją Unii Europejskiej na Ukrainie i europejską siecią banków genów ECPGR, aby zapewnić wskazówki i wsparcie.

Strategia ma również na celu wzmocnienie współpracy międzynarodowej poprzez wspieranie członkostwa i aktywnego uczestnictwa w ECPGR i Komisji FAO ds. Zasobów Genetycznych dla Wyżywienia i Rolnictwa, a także poprzez dążenie do ratyfikacji Międzynarodowego Traktatu o Zasobach Genetycznych Roślin dla Wyżywienia i Rolnictwa (ITPGRFA).

NordGen, bank genów krajów nordyckich i centrum wiedzy o zasobach genetycznych, zapewniło również wsparcie techniczne i finansowe. Dzięki funduszom z duńskiego funduszu Novo Nordisk, NordGen był w stanie pomóc w finansowaniu wynagrodzeń, a także w wysyłaniu sprzętu i zapewnianiu szkoleń personelu.

Baner SFD - aktualizacja 29.10.2024

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.