fbpx

Jasnogórskie święto plonów 2016

Koniec żniw zgodnie z wielowiekową tradycją stawał się świętem zwanym w zależności od różnych części Polski dożynkami, wyżynkami wieńcem czy obżynkami. Według żniwnej tradycji po ścięciu ostatniego łanu dziewczęta uczestniczące w pracach polowych wiły ze ściętych zbóż wieńce dożynkowe, które przybierały kolorowymi wstążkami, ziołami, kwiatami oraz orzechami. Często wieniec taki stanowił cały snop zboża.

dozynki_plakat_0Wieńce te wraz z bochnem chleba upieczonego z ziarna zżętego zboża żniwiarze składali w darze gospodarzowi jako dowód swojej ciężkiej pracy. Obecnie zgodnie z ludową tradycją dożynki odbywają się w prawie każdej gminie, a role gospodarza pełni wójt, starosta czy wojewoda. Najważniejsze  jednak święto dziękczynienia za plony  ma   miejsce w Częstochowie.

Tradycyjnie już od wielu lat u progu jesieni  – w pierwszą niedzielę września  na Jasnej Górze spotykają się   bowiem rolnicy  z całej Polski aby podziękować Bogu za plony i prosić o błogosławieństwo na następne żniwa.

W tym roku  uroczystości  dożynkowe na Jasnej Górze  połączone będą z VIII Pielgrzymką Izb Rolniczych.  Uroczysta Suma z błogosławieństwem wieców żniwnych w niedziele 4 września rozpocznie się o godzinie 11. Koncelebrze przewodniczył będzie i wygłosi homilie Prymas Polski Ks. Abp Wojciech Polak. W nabożeństwie oprócz pielgrzymów uczestniczył będzie Prezydent RP Andrzej Duda oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.