Jasnogórskie święto plonów 2016

Koniec żniw zgodnie z wielowiekową tradycją stawał się świętem zwanym w zależności od różnych części Polski dożynkami, wyżynkami wieńcem czy obżynkami. Według żniwnej tradycji po ścięciu ostatniego łanu dziewczęta uczestniczące w pracach polowych wiły ze ściętych zbóż wieńce dożynkowe, które przybierały kolorowymi wstążkami, ziołami, kwiatami oraz orzechami. Często wieniec taki stanowił cały snop zboża.

dozynki_plakat_0Wieńce te wraz z bochnem chleba upieczonego z ziarna zżętego zboża żniwiarze składali w darze gospodarzowi jako dowód swojej ciężkiej pracy. Obecnie zgodnie z ludową tradycją dożynki odbywają się w prawie każdej gminie, a role gospodarza pełni wójt, starosta czy wojewoda. Najważniejsze  jednak święto dziękczynienia za plony  ma   miejsce w Częstochowie.

Tradycyjnie już od wielu lat u progu jesieni  – w pierwszą niedzielę września  na Jasnej Górze spotykają się   bowiem rolnicy  z całej Polski aby podziękować Bogu za plony i prosić o błogosławieństwo na następne żniwa.

W tym roku  uroczystości  dożynkowe na Jasnej Górze  połączone będą z VIII Pielgrzymką Izb Rolniczych.  Uroczysta Suma z błogosławieństwem wieców żniwnych w niedziele 4 września rozpocznie się o godzinie 11. Koncelebrze przewodniczył będzie i wygłosi homilie Prymas Polski Ks. Abp Wojciech Polak. W nabożeństwie oprócz pielgrzymów uczestniczył będzie Prezydent RP Andrzej Duda oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności