Jasnogórskie Święto Plonów 2015

W pierwszą niedzielę września już od 30 lat na Jasną Górę przybywają z całej Polski rolnicy by podziękować za zbiory i prosić o błogosławieństwo na kolejne żniwa. Rolnicy na ten dzień przynoszą wieńce żniwne, kwiaty, chleb i miód oraz owoce i warzywa, które dzięki talentowi i mozolnej pracy rąk wyrażają to, co w polskich zagrodach jest ciągle najważniejsze.

W tym roku 6 września mszę świętą dziękczynną z błogosławieństwem wieńców żniwnych celebrował będzie biskup radomski Henryk Tomasik. Swój udział w obchodach święta plonów na Jasnej Górze zapowiedział Prezydent RP Andrzej Duda oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki.

– Msza św. dożynkowa z błogosławieństwem wieńców żniwnych rozpocznie się przy ołtarzu na Szczycie w niedzielę, 6 września o godz. 11.00. Pielgrzymie modlitwy na Jasnej Górze rozpoczniemy w sobotę, 5 września o godz. 19.00 Mszą św. w Bazylice jasnogórskiej i Apelem w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej o godz. 21.00. Będziemy czuwać na modlitwie przez całą noc, aż do Sumy Dożynkowej. W tym roku w szczególny sposób będziemy się wpatrywać w Maryję, jako Matkę Ludu Bożego. Przed Jej Obliczem będziemy prosić Boga o owocne przeżycie Światowych Dni Młodzieży w Polsce pod przewodnictwem Ojca Świętego Franciszka oraz jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski. W łączności z Księdzem Arcybiskupem Częstochowskim, Kustoszem Jasnogórskiego Sanktuarium, Ojcami i Braćmi Paulinami bardzo serdecznie zapraszamy do Matki Ludu Bożego w Jasnogórskim Wizerunku – mówi biskup Edward Białogłowski, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy.

Podczas tegorocznych Dożynek na Jasnej Górze w sobotę, 5 września w kaplicy Św. Józefa na halach odbędzie się spotkanie modlitewne połączone z konferencją pt. „Prawdziwe rolnictwo – Dobra żywność – Godność człowieka”.

Zgodnie już z kilkunastoletnia tradycją Ogólnopolskim Dożynkom Jasnogórskim towarzyszyć będzie XXIX Krajowa Wystawa Rolnicza, której organizatorem Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie. Do udziału w tegorocznej ekspozycji zostały zaproszone firmy i instytucje towarzyszące sektorowi rolnemu oraz przedstawicielem przemysłu i przedsiębiorstw z otoczenia rolnictwa.
 
Program Jasnogórskich Dożynek

Sobota, 5 września 2015 r.

godz. – 19.00 – Msza Święta w Bazylice, przewodniczy i głosi homilię bp Rudolf Pierskała (diecezja opolska)
godz. 21.00 – Apel Jasnogórski w Kaplicy Matki Bożej, przewodniczy abp Wacław Depo, metropolita częstochowska
godz. 21.30 – Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich, prowadzi ks. prał. Zbigniew Wysiecki (diecezja pelplińska)
godz. 23.00-24.00 – czuwanie modlitewne w Kaplicy Matki Bożej

Niedziela, 6 września 2015 r.

godz. 24.00 – Msza Święta w Kaplicy Matki Bożej. Koncelebrze przewodniczy i homilię głosi ks. prał. Józef Bednarski (diec. zamojsko-lubaczowska)
godz. 1.15 – czuwanie modlitewne w Kaplicy Matki Bożej (do 4.00)
godz. 4.00 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP
8.00-10.45 – wspólne modlitwy na Placu przed Szczytem z udziałem orkiestr i zespołów śpiewaczych
godz. 11.00 – Uroczysta Suma z błogosławieństwem wieńców żniwnych, przewodniczy i homilię wygłosi bp radomski Henryk Tomasik .