fbpx

Jarmark Chmielo -wikliniarski

Jarmark otwarty został w piątek, przez burmistrza Nowego Tomyśla Henryka Helwinga przy Koszu 2006. Następnie z placu Niepodległości wyruszył korowód jarmarkowy, któremu przewodniczyła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Rostarzewa.

W piątkowe popołudnie i wieczór na scenie głównej w Parku Kultury i Wypoczynku odbyły się koncerty zespołu folklorystycznego Bieszczady”, zespołów “Bier Boys”, “Grupa Operacyjna”, “Sowieso” z Bernau w Niemczech oraz zespołu “T.Love”. W sobotę przed publicznością zaprezentował się “Karol Band”, zespoły: “Cygańskie Czary”, “Nasty Ladies”. Tłumy fanów zgromadził występ Patrycji Markowskiej.

Jarmarkową tradycją jest też pokaz sztucznych ogni. Zatem i w tym roku go nie zabrakło. Niedziela była dniem dożynek powiatowo-gminnych, które rozpoczęły się Mszą św. dziękczynną. Po niej korowód dożynkowy pod przewodnictwem Wielkopolskiej Kapeli Koźlarskiej ze Zbąszynia udał się na teren parku, gdzie odbył się obrzęd dożynkowy w wykonaniu młodzieży nowotomyskiego Gimnazjum im. Feliksa Szołdrskiego. W tym dniu na scenie głównej zaprezentował się zespół “Karpatia”, “Ojej”, “Kabaret Łowcy.B”, a gwiazdą wieczoru była Kasia Cerekwicka.

Z Jarmarkiem Chmielo-Wikliniarskim związanych jest wiele oryginalnych i charakterystycznych tylko dla tej imprezy konkursów: na najdłuższą ramkę chmielową i największą szyszkę chmielową oraz na najciekawszą witrynę sklepową (oczywiście przybraną chmielem i wikliną). W tym roku konkursy plecionkarskie przeprowadzone zostały w ramach Światowego Festiwalu Wikliny i Plecionkarstwa. Odbył się też konkurs “Kupiec Roku” oraz konkurs tygodnika lokalnego “Nasz Dzień po Dniu” .Nowotomyskiemu świętowaniu towarzyszyły też liczne zawody i turnieje sportowe, m.in. zawody strzeleckie, spławikowe zawody wędkarskie, zawody motosrossowe, turniej tenisa ziemnego i badmintona, mecze piłki nożnej, siatkówki plażowej, brydża sportowego, loty konkursowe gołębi, rajd samochodowy “Panie za kierownicą”. Na ulicach miasta zaprezentowała się parada starych samochodów. Wielkopolska Organizacja Turystyczna zorganizowała Wielkopolską Giełdę Turystyczna. Odbył się pokaz sprawności służb ratowniczych, pokaz podnoszenia ciężarów, promocja zawodowej służby wojskowej oraz wiele innych pokazów, wystaw, konkursów. Atmosferę nowotomyskiego jarmarku tworzyły też kiermasze gastronomiczno-handlowe, stoiska z produktami regionalnymi, wesołe miasteczko i dmuchane zabawki dla dzieci. W tym roku Jarmark Chmielo-Wikliniarski miał szczególną formę. Przebiegał w łączności z Światowym Festiwalem Wikliny i Plecionkarstwa. Szerzej o tym wydarzeniu piszemy w artykule “Światowe wyplatanie”.

Kolejnym ważnym punktem festiwalu było Forum Wikliny i Plecionkarstwa, którego współorganizatorem i była Wielkopolska Izba Rolnicza. Podczas jego części dydaktycznej zaprezentowanych zostało wiele interesujących referatów. Prof. Stefan Szczukowski z Wydziału Rolnictwa i Kształtowania Środowiska Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie przedstawił temat “Wiklina: surowiec – technologie – wzornictwo”, dr Jędrzej Stępak, kierownik Pracowni Form Przestrzennych UAM w Poznaniu – “Artystyczne wykorzystanie wikliny”, Henryk Helwing, Burmistrz Nowego Tomyśla opowiedział o wiklinie, jako dziedzictwie narodowym, natomiast przedstawiciel firmy Gaba 2 z Warszawy – o twórczości z wykorzystaniem surowców plecionkarskich całego świata. Siegfried Katz, mistrz Związku Cechu Niemieckiego Rzemiosła Plecionkarskiego zaprezentował historię niemieckiego plecionkarstwa. Dr Jan Maćkowiak, dyrektor Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie swój wykład zatytułował “Czy wiklinie potrzebne jest muzeum?” Przedstawiciel Przemysłowego Instytutu Maszyn Rolniczych w Poznaniu opowiedział o rewolucji w zbiorach wikliny, czyli o wieloczynnościowej maszynie do koszenia i automatycznego wiązkowania wikliny plecionkarskiej. Wykłady zakończył pokaz premierowy maszyny do ścinania wikliny wyprodukowanej przez Zakład Mechaniczny Wikoma ze Zbąszynia. W festiwalową niedzielę Stowarzyszenie Plecionkarzy i Wikliniarzy Polskich zainicjowało po raz kolejny akcję wyplatania “Kosza Nadziei”. Dochód uzyskany ze zbiórki podczas wyplatania oraz licytacji kosza przeznaczony został na potrzeby PCK. Patronat honorowy nad imprezą objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki, Poseł na Sejm RP Stanisław Kalemba, Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Wielkopolska Izba Rolnicza, konsulowie honorowi akredytowani na terenie Poznania i Wielkopolski, burmistrz Nowego Tomyśla Henryk Helwing.Głównym organizatorem Światowego Festiwalu Wikliny i Plecionkarstwa było Stowarzyszenie Plecionkarzy i Wikliniarzy Polskich.

Forum przybliżyło słuchaczom historię plecionkarstwa, metody wyplatania itd. Uczestnicy forum mogli zobaczyć i posłuchać podczas prezentacji jak pozyskuje się wiklinę, uprawia, przygotowuje do wyplotu.

Przedstawiono również inne materiały z których wyplata się meble i nie tylko. Niewątpliwą atrakcją było wyplecione z wikliny wigloo – domek w kształcie przypominający eskimoskie igloo.

Wszystko zaczęło się w 2000 roku, kiedy to został wypleciony kosz gigant, który znalazł się w księdze rekordów Guinnesa. Został wypleciony w przeciągu czterech dni, a zużyto na niego aż 4 tony wikliny. W kolejnym roku powstała wiklinowa muszla koncertowa w następnych latach wiklinowy deptak i Sodoła Olęnderska.

Impreza z roku na rok rozrasta się co raz bardziej. Na stałe zapisała się w kalendarzu imprez nie tylko regionalnych czy krajowych, Jest to już impreza o zasięgu światowym. Festiwal Odbywał się w tym samym czasie co Jarmark Chmielo-wikliniarski, który już ma trzydziestoletnią tradycję.

źródło: Marta Ceglarek/Wielkopolska Izba Rolnicza

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.