Janów Podlaski z Arabów słynie

Już w dniach 14-16. Sierpnia w Stadninie Koni w Janowie Podlaskim odbędą się kolejne Dni Konia Arabskiego. Jest to wydarzenie, które ściąga miłośników tych szlachetnych zwierząt z najodleglejszych zakątków świata.

Tradycyjnie w połowie sierpnia w Stadninie Koni w Janowie Podlaskim odbędą się Dni Konia Arabskiego – święto dla hodowców, miłośników i kupców koni arabskich czystej krwi hodowanych w Polsce i znanych na całym świecie. Agencja Nieruchomości Rolnych jest gospodarzem tej trzydniowej imprezy (14-16 sierpnia).

Dni Konia Arabskiego w Janowie Podlaskim to wydarzenie w świecie hodowców i miłośników koni, które każdego roku przyciąga setki ludzi biznesu, sportu i celebrytów. Składa się na nie Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi i międzynarodowa Aukcja „Pride of Poland”. W 37. Narodowym Pokazie Koni Arabskich Czystej Krwi weźmie udział ponad 100 koni. Jednak najważniejszym wydarzeniem imprezy jest aukcja „Pride of Poland”, która organizowana jest nieprzerwanie od 1970 roku. W tym roku będzie to już 46 edycja. Hodowcy i kupcy z całego świata walczyć będą o 28 klaczy. Tylko cztery pochodzi z hodowli prywatnej, pozostałe reprezentują państwową hodowlę: 3 są ze Stada Ogierów w Białce, 9 ze Stadniny Koni w Janowie Podlaskim i 12 ze Stadniny Koni w Michałowie.

Eksperci przewidują, że tylko piątka wystawianych wyjątkowych klaczy jest w stanie sama wypracować na aukcji około milion euro. A że jest to realne dowodzą minione lata. Patrząc na ceny, jakie osiągane są w czasie licytacji można zaryzykować twierdzenie, że Janów działa na nabywców mobilizująco. W ubiegłym roku hodowcy z Arabii Saudyjskiej, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych za 4 konie – Piacollę, Normę, Cenozę i Perfirkę zapłacili ponad milion euro. Najdroższa klacz Piacolla kosztowała 305 tys. euro.
Nadal nie pobito rekordu sprzed 7 lat, kiedy to za kasztankę KWESTURA ze Stadniny Koni w Michałowie kupiec ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich zapłacił 1,125 mln euro. W 2009 r. Kwestura została czempionką świata, zdobywając tytuł najlepszej klaczy globu.

Wysokie ceny osiągane na letnich aukcjach w Janowie nie są przypadkowe. Czynnikiem przyciągającym inwestorów do Polski jest gwarancja jakości, którą zapewnia fakt, że konie pochodzą z państwowych stadnin koni i stad ogierów w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce, nad którymi nadzór właścicielski sprawuje Agencja Nieruchomości Rolnych. Duże znaczenie ma również otoczenie i wytworzony klimat. Aukcja odbywa się w najstarszej w Polsce państwowej Stadninie Koni w Janowie Podlaskim, w nowoczesnej hali widowiskowej, która wraz ze stajniami boksowymi i przyległym placem konkursowym jest w pełni wyposażona na potrzeby rozgrywania imprez pokazowych, handlowych i hippicznych. Usytuowany na obrzeżach stadniny obiekt pozostaje jej integralną częścią, zachowując przy tym styl i klimat XIX-wiecznej architektury.
Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi, w ramach którego organizowane są czempionaty koni arabskich, jest bardziej rodzinnym wydarzeniem. O tytuły czempionów walczą wtedy klaczki i ogierki oraz klacze i ogiery wszystkich kategorii wiekowych, a wyhodowane w polskich stadninach araby wielokrotnie zwyciężały nie tylko w kraju, lecz również na pokazach za granicą. W sierpniu w Janowie arabskie klacze i ogiery będą oceniane łącznie w 11 klasach, a spośród zwycięzców klas wyłonieni zostaną czempioni Polski w 4 kategoriach wiekowych oraz zdobywcy nagród dodatkowych, w tym bardzo prestiżowej nagrody Najlepszy Koń Pokazu.

Integralną częścią Dni Konia Arabskiego jest Letnia Aukcja Koni Arabskich, która odbędzie się 17 sierpnia w SK w Janowie Podlaskim. Podczas aukcji zaprezentowanych będzie dodatkowych 29 klaczy i 2 ogiery.
Renata Struzik, za: ANR