fbpx

Jakie zbiorniki retencyjne można budować bez pozwolenia?

Według resortu infrastruktury retencjonowanie wody, w szczególności opadowej i roztopowej, stanowi duże wyzwanie i jest niezbędnym elementem efektywnego wykorzystywania zasobów wodnych, nie tylko w rolnictwie, ale również w innych sektorach gospodarki. Rolnicy mogą magazynować wodę opadową, czy roztopową m.in. w stawach.

Zgodnie z nowelizacją ustawy – Prawo wodne, która weszła w życie w 2019 r., zostały zwiększone parametry stawów i zbiorników wodnych, które mogą zostać wykonane bez pozwolenia wodnoprawnego, a jedynie na podstawie zgłoszenia wodnoprawnego – obecnie dopuszczalna maksymalna powierzchnia stawów budowanych na podstawie zgłoszenia została zwiększona z 500 m kw.  do 1000 m kw., a głębokość z 2 m do 3 m. Kwestie te są uregulowano w art. 394 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne

– Z uwagi na zróżnicowanie obiektów mających przeciwdziałać skutkom suszy i różny ich wpływ na stosunki wodne nie ma możliwości zwolnienia korzystania z wód w ramach tych obiektów z obowiązku uzyskania pozwoleń wodnoprawnych. Co istotne, budowa zbiorników o powierzchni do 10 000 m kw. (1 ha) ma znaczny wpływ na poziom wód gruntowych i stosunki wodne w obszarze oddziaływania zbiornika, dlatego zbadanie odziaływania inwestycji o takiej skali musi być zapewnione w stosownej procedurze – informuje Marek Gróbarczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Rozumiejąc potrzebę uproszczenia budowy urządzeń wodnych do retencjonowania wody, Ministerstwo Infrastruktury przygotowało zmiany w przepisach ułatwiających budowę przedmiotowych obiektów

Obecnie  w Ministerstwie Infrastruktury prowadzone są prace nad projektem ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy, która wprowadzi szereg ułatwień w zakresie realizacji inwestycji retencyjnych.

– Aby ułatwić wykonanie stawu, który będzie miał funkcje retencyjne proponuje się uproszczenie przepisów w tym zakresie, tj. wykonanie stawów o powierzchni nieprzekraczającej 1000 m2 oraz głębokości nieprzekraczającej 3 m od naturalnej powierzchni terenu będzie wymagało jedynie powiadomienia Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Stawy o powierzchni przekraczającej 1000 m kw. i nieprzekraczającej 5000 m kw. oraz głębokości nieprzekraczającej 3 m od naturalnej powierzchni terenu o zasięgu oddziaływania niewykraczającym poza granice terenu, którego zakład jest właścicielem lub terenu znajdującego się w zasięgu oddziaływania, na który posiada uprzednią pisemną zgodę właścicieli gruntów objętych oddziaływaniem, będą mogły być wykonywane po złożeniu zgłoszenia wodnoprawnego. Zgodnie z ww. projektem ustawy, większe stawy, tj. o powyżej 5000 m kw. będą wymagały pozwolenia wodnoprawnego – wyjaśnia minister Gróbarczyk.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

3 KOMENTARZE

  1. bzdura,obłuda i kłamstwo z tymi ułatwieniami .Dokonajcie kontroli co robią zlewnie Wód n.p. w Gorzowie Wlkp. sobiepaństwo i kompletny brak odpowiedzialnści za swoje decyzje .Szósty rok walczę z durnotą urzędniczą która dla mojej nowo wybudowanej studni mającej nawadniać tereny szkółki roślin ozdobnych 3,5 ha przyznała 2 m3/h gdy jeden opryskiwacz rain bird ma takie zapotrzebowanie takich opryskiwaczy mamy zainstalowanych setki. pytanie czy ci urzędnicy wiedza co robią ? w czyim interesie to towarzystwo zwane Wody Polskie działa czy odspowiadają za swoje absolutnie durne decyzje .Ten chory przestępczy twór działa na szkodę nie tylko rolników ale na całą walkę z suszą .Jestem w trakcie ponownego postępowania o zwiększenie poboru wody z własnej studni to już wiem, że oprócz opłat za wodę muszę uzyskać pozwolenie za t.z. retencję wód opadowych .Q…wa to są te ułatwienia ?

  2. Dzień dobry. Czy mogę skorzystać z tego przepisu, Jeżeli nie jestem rolnikiem a działka na której wybudowałem dom jest z lekkim spadem? Pod czas nawet niewielkich opadów tworzą się w dole działki kałuże i rozlewiska. Działka o powierzchni 550 m2. Pozdrawiam.

  3. Cały czas mówi się o uproszczeniach. Budowa zbiornika wodnego do 1000m2 na gruncie rolnym , niby prosta procedura , bo tylko na zgłoszenie wodnoprawne. Ale wcale nie taka prosta . Jak zawsze uznaniowość urzędnika i jego indywidualna interpretacja jest ważniejsza niż prawo.
    Chodzi o decyzję o warunkach zabudowy. Wymagana tylko w określonych wypadkach. A w jakich ? I tu prawo wymyśla urzędnik. Na 15 nadzorów wodnych do których dzwoniłem akurat tylko w moim nadzorze wymaga się na staw do 1000m2 prawomocnej decyzji o warunkach zabudowy.
    Dlaczego ? Bo tak. A na jakiej podstawie prawnej ? Bo tak . Wynik zgłoszenia : Sprzeciw . Mogę kopać staw ? Nie mogę . No i gdzie te uproszczenia ? Zgłoszenie to milczące załatwienie sprawy. Czyli 30 dni i można zaczynać. Ale nie można bo na warunki zabudowy w pandemii czeka się kilka miesięcy.
    Czy to nie jest kpina z ludzi ?
    Może ustawodawca się pochyli nad klarownością przepisów. I jasno określi kiedy warunki są wymagane a kiedy nie są podczas budowy zbiornika do 1000m2 na gruncie rolnym.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.