fbpx
Strona głównaPrawo i finanseO sytuacji na rynku mleka na sejmowej Komisji Rolnictwa

O sytuacji na rynku mleka na sejmowej Komisji Rolnictwa

Podczas posiedzenia sejmowej Komisji Rolnictwa, które odbyło się 24 lutego, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Anna Gembicka przedstawiła informację Ministerstwa na temat sytuacji na rynku mleczarskim i wsparcia, jakie otrzymuje branża mleczarska. 

Przez ostatnie 2 lata sytuacja kształtowana była pod wpływem przewagi popytu nad podażą, w rezultacie od początków 2021 r. była bardzo dobra koniunktura na rynku mleczarskim. Beneficjentem tej sytuacji był również polski sektor przetwórstwa mleka, który regularnie eksportuje ok. ¼ krajowej produkcji mleka. Wg wstępnych danych wartość wywozu produktów mleczarskich z Polski w ubiegłym roku wynosiła 16,8 mld. zł. I była o 37% wyższa niż w roku 2021. W grudniu zeszłego roku cena skupu mleka osiągnęła rekordowy poziom i wyniosła 59,39 euro na 100 kg – 47,8% powyżej, niż w analogicznym okresie ub. roku.  

Pierwsze oznaki zmiany tego trendu wzrostowego pojawiły się w połowie ub. roku, kiedy na stopniowo odbudowywany wzrost globalnej produkcji mleka nałożył się spadek importu produktów mleczarskich przede wszystkim z Chin. Ten trend wymusił na zakładach mleczarskich dokonanie korekty cen płaconych za surowiec; wg. danych średnia cena skupu mleka w UE w styczniu tego roku wyniosła 56,97 euro na 100 kg. I był to pierwszy spadek od stycznia 2021 r. Wg. danych GUS w styczniu tego roku średnia cena skupu wyniosła 242,30 zł za 100 kg – o 12% mniej niż miesiąc wcześniej.  

Polska włączyła się w tę dyskusję o obecnej sytuacji na rynku mleka na forum UE

– Zawnioskowaliśmy do Komisji Europejskiej o podjęcie działań interwencyjnych – powiedziała minister Gembicka. – Nawet wczoraj, 23 lutego, na posiedzeniu grupy ekspertów do spraw wspólnej organizacji rynków rolnych w zakresie produktów zwierzęcych poinformowaliśmy Komisję Europejską o pogorszeniu sytuacji na rynku mleka i przetworów mlecznych. Trzeba jednak zaznaczyć, że o interwencję na rynku mleka wnioskuje wąska grupa krajów – tylko Polska, Litwa i Łotwa. Pozostałe państwa członkowskie, podzielają stanowisko Komisji Europejskiej, że “obecne spadki cen są długo oczekiwaną korektą rynku i nie przesądzają o dalszym rozwoju sytuacji”. To stwierdzenie jest cytatem – powiedziała Anna Gembicka.  

Komisja Europejska poinformowała, że obecnie już trwa okres interwencji publicznej, dostępnej od 1 lutego do 30 września 2023 r. W przypadku zabezpieczenia sprzedaży na poziomie ceny interwencyjnej przedsiębiorcy mają taką możliwość – z tym, że cena interwencyjna ustalana przez UE jest dużo niższa niż obecna cena na rynku, i jest to drastyczna różnica.  

Pani minister podkreślała, że Polska występowała o to, by podnieść wysokość ceny interwencyjnej, ponieważ nie przystaje ona do realiów rynkowych, ale ten proces wymaga długiej procedury legislacyjnej. W przekonaniu Ministerstwa Rolnictwa warto rozpocząć ten proces, ale nie zakończy się on szybko.  

Obecne możliwe wsparcie dla hodowców bydła jest przewidziane w PS dla WPR 2023-2027 i zostało ono utrzymane  w ramach płatności bezpośrednich. Planuje się na nie przeznaczyć ok. 158 mln. euro rocznie. Dodatkowe środki są przewidziane w ramach działań związanych z dobrostanem zwierząt: dobrostan krów mlecznych, wypas i dobrostan krów mlecznych utrzymywanych grupowo – w tym ekoschemacie średnioroczne wsparcie będzie wynosiło ok. 275 mln. euro.  

Jak poinformowała minister Gembicka, wsparcie otrzymują również przedsiębiorcy – w ubiegłym roku w ramach naboru uruchomionego na wsparcie polskiego przetwórstwa zostały zaproponowane środki dla małych i średnich przedsiębiorstw do 10 mln. zł. na jednego beneficjenta.  

– Mamy w tym momencie zgłoszenia ok. 30 spółdzielni – poinformowała minister Gembicka. – Jeżeli chodzi o kolejne wsparcie, związane z energią, producenci rolni są kwalifikowani do objęcia maksymalną ceną energii. Również w ramach wsparcia dla podmiotów z sektorów energochłonnych lista podmiotów uprawnionych obejmuje produkty mleczne. Oprócz tego w ramach tego wsparcia został ogłoszony program Energia dla Wsi.  

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.