fbpx
Strona głównaCenyRynek mięsaJakie są prognozy dla cen drobiu?

Jakie są prognozy dla cen drobiu?

Początek 2022 roku przyniósł odbicie produkcji drobiarskiej w Polsce, po spadkach odnotowanych w 2021. Według Eurostatu, uboje kurcząt brojlerów (wg masy) w Polsce w okresie styczeń – kwiecień 2022 zwiększyły się o 3,9 proc. r/r, a dane GUS o produkcji mięsa w firmach zatrudniających 50 os. i więcej, wskazują na jej wzrost okresie styczeń – maj 2022 o 2,1 proc. r/r.

Według ekspertów Banku PKO BP przyczyn wzrostów można upatrywać w stabilizacji sytuacji związanej z grypą ptaków oraz we wzroście cen drobiu, który oddziałuje w kierunku poprawy opłacalności chowu.

– Prognozujemy, że roczna dynamika wzrostu cen skupu drobiu średnio w 2022 roku  utrzyma się na ponad 40-proc. poziomie, choć będzie stopniowo malała do końca roku. Główną przyczyną wzrostów będą zwiększające się koszty produkcji żywca, głównie w zakresie cen pasz, których podwyżki wzmocniła rosyjska agresja na Ukrainę – mówi Piotr Bujak, dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych Banku PKO BP S.A.

Według bankowych analityków popyt na drób napędzać może odradzający się po pandemii sektor HoReCa. Natomiast czynnikiem oddziałującym w kierunku spadku spożycia jest oczekiwane spowolnienie gospodarcze, choć drób, jako tańsze mięso może zyskiwać względem wieprzowiny i wołowiny w warunkach rosnącej inflacji.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.