fbpx

Jakie rośliny na międzyplon ścierniskowy?

Powodzenie w uprawie międzyplonów ścierniskowych zależy od doboru gatunków roślin, które charakteryzują się krótkim okresem wegetacji oraz szybkim tempem wzrostu i rozwoju. Daje to możliwość uzyskania w krótkim czasie dużego plonu zielonej masy i korzeni, charakteryzującej się wysoką wartością pokarmową.

Jako międzyplony ścierniskowe dobrze sprawdzają się takie rośliny jak groch pastewny, łubin wąskolistny i żółty, wyka kosmata i siewna, bobik, seradela, słonecznik, rzepak jary i ozimy, gryka, żyto, rzepik ozimy, rzodkiew oleista i pastewna, rzepa ścierniskowa, facelia błękitna, kapusta pastewna, jak również trawy – życica trwała i kupkówka pospolita.

Baner Syngenta

Poplony ścierniskowe – korzyści z uprawy

Niezawodnymi roślinami poplonowymi uprawianymi na wszystkich rodzajach gleb są gorczyca biała i facelia. Z kolei uprawa bobiku i grochu siewnego wymaga gleb zwięzłych o dobrych warunkach wilgotnościowych niezbędnych do dobrych wschodów roślin. Facelia stanowi bardzo dobrą roślinę poplonową na mulcz, gdyż po przemarznięciu łatwo się kruszy i nie stwarza większych problemów w okresie wiosennym, szczególnie przy stosowaniu technologii siewu bezpośredniego w mulcz kukurydzy czy buraków cukrowych.

Wyka kosmata stanowi dobry komponent mieszanek poplonowych, które przeznaczone są do pozostawienia do wiosny, w celu ochrony gleby przed erozją. Żyto dzięki właściwościom allelopatycznym ogranicza kiełkowanie i rozwój niektórych chwastów dwuliściennych (szarłat szorstki, komosa biała, palusznik krwawy).

W ostatnim okresie coraz większego znaczenia nabiera uprawa roślin wytrzymałych na suszę, takich jak facelia, seradela czy słonecznik. Dodatkowo znajdujące się na powierzchni liści słonecznika związki fenolowe i terpeny zmywane przez opad atmosferyczny, względnie przedostające się do gleby z rozkładających się liści czy przemieszczające się do gleby z korzeni zmniejszają wschody komosy białej i innych chwastów.

Na glebach słabszych zaleca się wysiew łubinu żółtego, seradeli, facelii, żyta czy gryki, która jest rośliną miododajną o wydajności miodowej powyżej 100 kg/ha. Dodatkowo gryka dzięki wytwarzaniu związków allelopatycznych ogranicza występowanie mlecza zwyczajnego, koniczyn, tojeści, wilczomlecza obrotnego, tasznika pospolitego, szarłatu szorstkiego czy rumianu polnego. Dzięki szybkiemu zacienieniu gleby redukuje również występowanie innych chwastów. Związki wydzielane przez korzenie gryki mają zdolność rozkładania nieprzyswajalnych dla roślin związków fosforu i wapnia, co umożliwia zwiększenie puli przyswajalnych form tych składników pokarmowych dla kolejnej uprawianej rośliny. Poza tym, podobnie jak łubiny, gryka poprawia strukturę gleby i sprzyja powstawaniu agregatów glebowych.

Na glebach średnich można uprawiać groch pastewny, słonecznik, łubin wąskolistny, gorczycę białą, rzodkiew oleistą czy wykę ozimą, a na żyznych – bobik i wykę oraz rzepak i rzepik ozimy. Dużą wartością pokarmową charakteryzują się rośliny strączkowe. Jednak uprawa międzyplonów jednogatunkowych może stwarzać ryzyko strat w przypadku ewentualnego niepowodzenia. Dlatego też dobrym sposobem ograniczenia ryzyka jest siew tych roślin w mieszankach wielogatunkowych. Na rynku dostępne są gotowe mieszanki wielogatunkowe oferowane między innymi przez firmę DSV Polska, takie jak Mieszanki TerraLife, Mieszanki poplonowe traw czy Mieszanki kwiatowe.

Fragment artykułu “Poplony ścierniskowe – korzyści z uprawy poplonów i jak je uprawiać” autorstwa dr Ryszarda Brodowskiego z UPL, który ukazał się w czerwcowym wydaniu Wiadomości Rolniczych Polska

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.