fbpx

Jakie opony wybrać?

Jakie są główne oczekiwania rolników, wybierających opony do swoich ciągników? Przede wszystkim jest to siła uciągu. Ale rolnicy, co raz częściej zwracają również uwagę na komfort, szczególnie podczas jazdy na drodze. Zastosowanie w ciągnikach opon wyprodukowanych w technologii radialnej, daje również wiele innych wymiernych korzyści rolnikowi.

Opony diagonalne mają bardzo zaokrąglony profil, co ogranicza strefę kontaktu z gruntem. W przypadku opony radialnej strefy barkowe są bardziej prostokątne, a strefa czołowa jest bardziej płaska. Cechy te pozwalają na uzyskanie szerszej i dłuższej powierzchni śladu. Takie właściwości mają dwie główne zalety. Przede wszystkim rośnie siła uciągu, może być ona w przypadku opony radialnej aż do 30% większa niż w przypadku opony diagonalnej o takich samych rozmiarach. Co więcej, zużycie bieżnika staje się bardziej równomierne, a tym samym opona używana na drodze zachowuje dłuższą żywotność. Trzeba też wspomnieć, że powierzchnia śladu opony radialnej na gruncie jest o 30% większa niż w przypadku opony diagonalnej. Pozwala to na lepsze rozłożenie nacisków na grunt, w konsekwencji grunt jest mniej ubity, co prowadzi do wzrostu wydajności plonów.

Inną właściwością technologii radialnej jest to, że osnowa opony jest bardziej elastyczna. Daje to liczne korzyści: opona pochłania nieregularności dróg, amortyzuje wstrząsy i drgania, lepiej dostosowuje się do nierówności podłoża. Opony o technologii radialnej zapewniają niezaprzeczalnie większy komfort kierującemu zarówno na drodze, jak i w polu. Inna korzyść, tym razem dla maszyn, to mniej wstrząsów i drgań, chronione, więc jest zawieszenie i ograniczona ilość napraw oraz wymiana części.
Producentem opon radialnych z serii Taurus jest Michelin.

Opr. MS
WRP.pl

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×KZPRiRB podcasty - baner