Jakie nawozy posypowe i dolistne wczesną wiosną w rzepak

Na plon rzepaku wpływa w dużym stopniu wiosenna dawka azotu. Istotny jest także jej racjonalny podział w okresie wegetacyjnym, jak też wnoszony dodatkowo magnez i siarka oraz niektóre mikroelementy. Sporadycznie także fosfor i potas, a niekiedy także wapń.

reklama
Baner Kuhn Maxima
reklama
baner Interhandler

Wysiew nawozów PK wiosną należy traktować jako „zło konieczne”

Nawozy PK powinny być wysiane w całości jesienią pod orkę siewną. W przypadku, gdy ich nie zastosowano w tym terminie lub w niedostatecznej ilości, należy je wnieść jak najwcześniej wiosną.

Wskazany jest wówczas nawóz zawierający w większej koncentracji te składniki. W mniejszym stopniu zostanie z niego wykorzystany fosfor, bowiem przemieszcza się dość trudno w profilu glebowym i nie zawsze dochodzi do strefy korzeniowej.

reklama
Baner Corner

Należy wówczas wybrać nawóz zawierający w 100 proc. związki fosforu rozpuszczalne w wodzie, a więc z grupy nitrofosek, np. fosforan amonu (Polidap) lub YaraMila NPK, ale też inne.

reklama
Baner Samasz

W przypadku gleb kwaśnych (pH poniżej 5,5) dobre wyniki na plantacji rzepaku da pogłówny, a przy tym wczesny (II) wysiew kredy (400-600 kg/ha).

Ważna jest zarówno ogólna dawka N, jak też jej racjonalny podział

W zależności od stanowiska oraz prognozowanych plonów, wiosenna dawka azotu powinna się kształtować w granicach 120-180 kg/ha N.

Najlepiej ją wnieść w dwóch dawkach doglebowych (w proporcji 60+40 proc., np. 90+60 kg/ha N) oraz 2-3 dolistnych w postaci roztworu mocznika, z dodatkiem siarczanu magnezu i mikroelementów.

Pierwszą doglebową dawkę N należy wysiać przed ruszeniem wiosennej wegetacji lub po jej rozpoczęcia, zaś drugą po 2-3 tygodniach.

reklama
Baner SUmi

Zalecić można w przeliczeniu na 1 ha do 200 kg siarczanu amonu (dostarczy 42 kg N i 48 kg S) oraz drugi nawóz spośród następujących: saletrzak lub salmag (200 kg), saletra amonowa (160 kg), ewentualnie RSM 32 (200 l) lub saletrosan (do 300 kg/ha). Jednak w praktyce, w przypadku prognozowanej dłuższej suszy, wniesiony w II dawce N nie zostanie w pełni wykorzystany. Stąd jako optymalna, może się okazać zwiększona I dawka N, nawet do 120 kg/ha.

Ważny wiosną jest także magnez i siarka

Asortyment proponowanych nawozów azotowych jest więc duży. Podczas wyboru konkretnego należy mieć na uwadze fakt, iż z saletrzakiem lub salmagiem wnoszony jest dodatkowo magnez. Z kolei w RSM azot występuje w trzech formach, dzięki czemu jest dostępny w dłuższym okresie wegetacji.

Wysiew siarczanu amonu lub saletrosanu należy tłumaczyć faktem, iż oprócz azotu, zawierają one również niezbędną dla rzepaku siarkę. Ich wadą, zwłaszcza przy stosowaniu w większych ilościach, jest zakwaszający wpływ na glebę i niekorzystny na jej strukturę.

Jednym z lepszych nawozów pod rzepak jest kizeryt (w przeciętnej dawce 200 kg/ha), a także doglebowa forma siarczanu magnezu lub nawozu MagSul (w dawce do 250 kg/ha), z którymi wnoszona jest zarówno siarka, jak też pobierany przez tę roślinę w większych ilościach magnez.

Składniki pokarmowe w rzepak dolistnie

W okresie wegetacji rzepaku, znaczącą dawkę N można też wnieść dolistnie. Roślina ta znosi dość wysokie stężenie mocznika w roztworze cieczy roboczej, tj. 12, a nawet 15 proc. (w niższych temperaturach 10-18°C).

Niemniej w dwóch kolejnych opryskach, a zwłaszcza w fazie pąkowania, jego stężenie należy obniżyć do 8 proc. Przy wyborze nawozu dolistnego pod rzepak należy także zwracać uwagę na mikroelementy, zwłaszcza bor, molibden i mangan.

Wskazany może być też dodatek do sporządzonego roztworu siarczanu magnezu, a niekiedy również fosforu (wczesną wiosną oraz w okresie pąkowania) i potasu (okres intensywnego przyrostu części nadziemnej).

Fosfor i magnez są słabo przyswajane z gleby w niższych temperaturach (poniżej 12°C), a takie notuje się wiosną.

Dolistne dokarmianie rzepaku zaleca się w następujących terminach

  1. w pierwszym tygodniu ruszenia wiosennej wegetacji;
  2. po 10 dniach od pierwszego oprysku;
  3. w fazie zielonego, zwartego pąka.
reklama
Baner McHale
reklama
reklama
Baner Danko

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI