Jakie badania do sanatorium z KRUS?

Rolnik, którego problemy zdrowotne utrudniają codzienną pracę w gospodarstwie, ma prawo skorzystać z leczenia sanatoryjnego w ramach KRUS.

reklama
Baner Kuhn Maxima
reklama
baner Interhandler

Procedura ubiegania się o skierowanie do sanatorium rozpoczyna się od wykonania odpowiednich badań lekarskich. Jakie badania do sanatorium z KRUS powinien przejść rolnik? Odpowiadamy poniżej.

Badania niezbędne do wniosku o sanatorium z KRUS

Zatem lekarz, który wypełnia wniosek o rehabilitację leczniczą lub turnus regeneracyjny dla rolnika, przeprowadza z nim szczegółowy wywiad chorobowy. Dotyczy on głównych dolegliwości, początku i przebiegu choroby oraz dotychczasowego leczenia rolnika.

Ponadto, zleca bezpłatne badania laboratoryjne i diagnostyczne, wedle potrzeb, oraz wykonuje badanie przedmiotowe pacjenta.

reklama
Baner SUmi

Następnie, po zebraniu wszystkich informacji medycznych, stawia diagnozę choroby zasadniczej. I to ona jest we wniosku podstawą do wystawienia skierowania na odpowiednie leczenie sanatoryjne KRUS. Ale o tym zadecyduje inspektor orzecznictwa.

Jakie badania do sanatorium z KRUS są najczęściej zlecane?

Aby móc wnioskować o leczenie w sanatorium, rolnik musi dostarczyć do KRUS wniosek z kompletem wyników badań laboratoryjnych, diagnostycznych oraz konsultacji specjalistycznych. Mają one mieć związek ze skierowaniem i rehabilitacją.

reklama
Baner UPL
reklama
Baner Samasz

Tak więc do najczęściej wykonywanych badań laboratoryjnych i diagnostycznych do sanatorium z KRUS należą:

  • Badania krwi – w tym morfologia, profil wątrobowy oraz profil lipidowy. Pozwalają one na ocenę ogólnego stanu zdrowia i funkcji wątroby oraz innych ważnych parametrów.
  • Badanie ogólne moczu – daje informację o stanie nerek i pracy układu moczowego.
  • EKG – zalecane w przypadku rolników, którzy borykają się z problemami kardiologicznymi, pozwala na ocenę stanu serca.
  • RTG – w przypadku schorzeń narządu ruchu, np. dolegliwości związanych z kręgosłupem, kończynami i stawami.

Dokumentacja medyczna do wniosku o sanatorium z KRUS

Jak już wspomniano, wniosek o skierowanie na leczenie uzdrowiskowe z KRUS powinien zawierać pełną dokumentację medyczną rolnika. Zatem oprócz wyników badań laboratoryjnych i diagnostycznych, należy też dołączyć:

  • Kopie kart informacyjnych ze szpitala – jeżeli rolnik przebywał na leczeniu szpitalnym.
  • Konsultacje specjalistyczne – w przypadku chorób, które wymagają pogłębionej diagnostyki, np. w reumatologii, ortopedii, pulmonologii czy kardiologii.

Proces kierowania do sanatorium z KRUS

Ostatecznie wniosek z pełną dokumentacją medyczną rolnika trafia do sanatorium. Tam, na jego podstawie, lekarz prowadzący ustala plan rehabilitacji i zleca rolnikowi odpowiednie zabiegi.

Również w trakcie pobytu w sanatorium mogą zostać wykonane dodatkowe badania laboratoryjne i diagnostyczne u rolnika, jeśli stan jego zdrowia będzie tego wymagał.

Źródła: gov.pl

reklama
Baner McHale
reklama
reklama

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.