fbpx

Jakich mikroelementów potrzebuje kukurydza?

Kukurydza charakteryzuje się bardzo dużą wrażliwością na niedobór cynku oraz jest wrażliwa na deficyt boru. Do prawidłowego wzrostu i rozwoju wymaga również dokarmiania manganem, żelazem i miedzią, a w mniejszym stopniu również molibdenem. Kiedy podać składniki?

W uprawie kukurydzy poza nawożeniem doglebowym ważną rolę odgrywa dokarmianie dolistne, a zwłaszcza profilaktyczne dostarczanie roślinom wszystkich niezbędnych mikroelementów, których niedobór w istotny sposób wpływa na pogorszenie rozwoju roślin.

Samasz loteria - baner

W uprawie kukurydzy zalecana jest 2 – 3-krotna aplikacja dolistna mikroelementów. Pierwszy zabieg dokarmiania pozakorzeniowego powinien być wykonany w fazie 3 – 4 liści, a kolejne w trakcie wzrostu kukurydzy w odstępach od tygodnia do dwóch tygodni Podstawowym czynnikiem ograniczającym wykonanie zabiegów dokarmiania roślin mikroelementami jest wysokość kukurydzy.

Kukurydza z jedną toną ziarna i odpowiednią ilością słomy pobiera średnio od 70 do 95 g cynku. Pierwiastek ten w uprawie kukurydzy powinien być zastosowany jak najszybciej, bowiem odgrywa kluczową rolę we wczesnych fazach rozwojowych rośliny.

Zabieg dokarmiania pozakorzeniowego cynkiem zalecany jest w terminie do fazy 5. – 6. liścia. Plonotwórcze działanie cynku obserwuje się również w dwóch kolejnych krytycznych dla kukurydzy fazach, czyli w okresie kwitnienia, kiedy to cynk wpływa na zwiększenie żywotności ziaren pyłku oraz w fazie dojrzewania roślin.

Ważnym mikroelementem w uprawie kukurydzy jest bor, którego dolistna aplikacja zalecana jest w fazie 5. – 6. liścia właściwego, a więc w okresie powstawania zawiązków kolby. Pierwiastek ten w porównaniu do cynku, manganu i żelaza pobierany jest przez kukurydzę w mniejszych ilościach. W celu wytworzenia 1 tony ziarna wraz z odpowiednią ilością liści roślina pobiera średnio od 9 do 12 g boru.

Kukurydza do prawidłowego wzrostu i rozwoju wymaga również odpowiedniego zaopatrzenia w miedź. Z plonem 1 tony ziarna wraz z odpowiednią masą słomy roślina ta pobiera średnio od 20 do 25 g miedzi.

W celu wytworzenia jednej tony ziarna z odpowiednią ilością słomy kukurydza pobiera średnio od 100 do 120 g manganu. Mimo że roślina ta pobiera większe ilości manganu niż cynku charakteryzuje się małą wrażliwością na niedobór tego pierwiastka. Kukurydza wymaga również odpowiedniego zaopatrzenia w żelazo i molibden.

Dekalb Bayer - baner
Baner Agrosimex Alaska
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.