fbpx
Strona głównaTechnikaJaka gaśnica najlepsza do kombajnu i jakie konsekwencje za jej brak?

Jaka gaśnica najlepsza do kombajnu i jakie konsekwencje za jej brak?

Żniwa, które właśnie rozkręcają się na dobre to gorący czas nie tylko pod względem pogody ale równie często okres w którym bardzo łatwo spaleniu może ulec maszyna taka jak kombajn. Trzeba więc być przygotowanym i na taką okoliczność wyposażając maszynę w gaśnicę. 

Kombajny to maszyny pracujące pracujące w dużym zapyleniu, a co za tym idzie narażone są na wysokie ryzyko pożaru. Warto zatem zadbać o odpowiednie zabezpieczenie i wyposażyć maszynę w gaśnicę, ponieważ w niektórych przypadkach, jeśli zarzewie ognia zostanie zauważone odpowiednio szybko, uda się uniknąć większych strat.

Szczegółowych wytycznych co do wyposażenia kombajnu w gaśnicę co prawda nie ma, jednakże gaśnica 2 kg wymagana jest przez przepisy o ruchu drogowym, a dodatkowa 6 kg proszkowa ABC to gaśnica wymagana dla pojazdów ciężarowych i wielkogabarytowych.

Tego typu podstawowe wymagania wynikające z ogólnych przepisów, czyli GP 2 + GP 6 stosowane są również jako minimum przez towarzystwa ubezpieczeniowe aby w ogóle rozpocząć rozmowę o ubezpieczeniu. Strażacy zalecają dodatkowo umieszczenie na kombajnie łopaty i tłumicy, które w przypadku zapalenia się ścierniska są narzędziami wprost nieocenionymi.

Patrząc jednak z praktyki w przypadku kombajnu zbożowego minimum powinny być 2 gaśnice 6 kg, bo maszyna jest jakby nie patrzeć duża i małą, 2 kg gaśnicą raczej za wiele nie zdziałamy.

Warto również zdawać sobie sprawę z faktu, że w przypadku kontroli drogowej i stwierdzenia przez policję, że maszyna nie posiada gaśnicy, kierującemu grozi mandat w wysokości do 500 zł.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.