Jaka farba?

Nieodpowiedni dobór farby elewacyjnej może spowodować nie tylko łuszczenie się nowej powłoki, ale nawet uszkodzenie tynku. Problem taki występuje najczęściej w przypadku ścian nieocieplanych lub ocieplonych wełną mineralną. Jeżeli ściana zostanie pomalowana farbą o niskiej paroprzepuszczalności, ograniczającą odparowywanie wilgoci, farba ta po kilku latach może się złuszczyć. Mało tego, woda zamarzająca w murze może spowodować pękanie tynku i – w efekcie – jego odpadanie. Jaką farbę wybrać z bogatej oferty podpowiadają eksperci firmy ATLAS.

Mimo wielu nowinek na bogatym rynku farb, wciąż popularne są farby akrylowe, zwane popularnie emulsyjnymi lub dyspersyjnymi. Ze względu na bardzo dobrą przyczepność do podłoża mogą być stosowane do malowania pierwotnego i renowacyjnego. Powłoki malarskie, jeżeli zostały właściwie dobrane, mają dużą trwałość i odporność na ścieranie. Dobrze też kryją. Śmiało można nazwać je ekonomicznymi. Ponadto, malowanie nimi jest łatwe, a że są wodorozcieńczalne, nie budzą zastrzeżeń ekologów. Ze względu na niską paroprzepuszczalność nie powinny być jednak stosowane do malowania tynków silikatowych i wapiennych. Mogą występować w postaci suchej (do rozrobienia z wodą), jak np. Atlas Certon, częściej jednak oferowane są jako wyrób gotowy do użycia, np. Atlas Arkol E.

Coraz częściej inwestorzy decydują się na farby nowej generacji: silikatowe i silikonowe. Wyróżniają się one bardzo dobrą przepuszczalnością pary wodnej, co umożliwia odparowanie jej z malowanych powierzchni. Farbami silikatowymi, jak Arkol S, ze względu na ich właściwości, można malować świeże tynki – już po kilku dniach od zakończenia tynkowania.
Zaletą farb silikonowych Arkol N jest to, że nie przywiera do nich brud ani kurz, dzięki czemu pomalowane nimi powierzchnie są w stanie same się oczyszczać pod wpływem opadów atmosferycznych. Ma to szczególne znaczenie w rejonach miejskich i uprzemysłowionych.
Nietypową i interesującą odmianę farby silikonowej stanowi Atlas Fastel Nova. To farba hybrydowa, dzięki kombinacji spoiw, łącząca w sobie cechy wszystkich wymienionych tu typów farb elewacyjnych. Z akrylowej bierze wytrzymałość i elastyczność, z silikatowej – zdolność oddychania”, a z silikonowej – zdolność do nieprzepuszczania wilgoci i samooczyszczania.
Źródło: ATLAS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności