fbpx

Jak zwalczać mszyce w zbożach

Zmieniający się klimat, czyli ciepła oraz sucha jesień, łagodna zima czy wiosna z małą ilością opadów i wyższą temperaturą stwarzają doskonałe warunki do rozwoju i żerowania mszyc, które obecnie zauważalne są na plantacjach zbóż. Szkodniki wywołują jedne z największych szkód w porównaniu z innymi agrofagami. Podpowiadamy, jak z nimi walczyć.

W uprawach zbożowych występuje wiele gatunków mszyc. W Polsce najczęściej spotyka się mszyce: czeremchowo-zbożowa (Rhopalosiphum padi), zbożowa (Sitobion avenae) czy różano-trawowa (Metopolophium dirhodum), z czego pierwsza z nich występuje najliczniej.

Szkodliwy wpływ mszyc na rośliny może być bezpośredni lub pośredni. Bezpośrednio mszyce żerując na zbożach wysysają soki roślinne, prowadząc do ich obumierania. Natomiast pośrednie działanie polega na przenoszeniu szkodliwych wirusów roślinnych. Uważa się, że są to owady, które wywołują jedne z największych szkód w porównaniu z innymi agrofagami.

Często zastosowanie odpowiednich założeń integrowanej ochrony roślin, do których możemy zaliczyć właściwy płodozmian, zaprawianie nasion, mniejsza gęstość siewu czy optymalne nawożenie azotem są niewystarczające w zapobieganiu występowania mszyc.

Oprysk środkami ochrony roślin, należy wykonać po stwierdzeniu przekroczenia progu ekonomicznej szkodliwości. Obserwację dla mszyc czeremchowo zbożowej wykonujemy przed kłoszeniem się zbóż (BBCH 45-49), natomiast dla mszyc zbożowych po wykłoszeniu się zbóż (BBCH 61-69).

Próg ekonomicznej szkodliwości

Na 100 losowo wybranych źdźbłach wynosi odpowiednio:

  • dla mszyc czeremchowo-zbożowych 5 szt. owadów na źdźbło;
  • dla mszyc zbożowych 5 szt. na kłosie.
Przekładowe insektycydy do zwalczania mszyc w zbożach

Uprawa

Substancja czynna

pszenica acetamipryd + lambda-cyhalotryna;

pirymikarb;
cypermetryna;

deltametryna;

alfa-cypermetryna;
lambda-cyhalotryna

acetamipryd;

esfenwalerat;
flonikamid;

sulfoksaflor

żyto esfenwalerat;

lambda-cyhalotryna

pszenżyto lambda-cyhalotryna;
esfenwalerat
jęczmień zeta-cypermetryna;

pirymikarb;

sulfoksaflor;
lambda-cyhalotryna;
alfa-cypermetryna

owies sulfoksaflor

 

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.