fbpx
Strona głównaFirmy i produktyJak ziemniaki, to tylko z Europlantem

Jak ziemniaki, to tylko z Europlantem

W dniu 26 czerwca br., odbyły się Dni Pola Europlant 2009. Podczas imprezy można było zwiedzić gospodarstwa stanowiące bazę produkcyjną firmy. Nie zabrakło również prezentacji poletek doświadczalnych, na których dorastają znane już, ale i całkiem nowe odmiany ziemniaka wprowadzane przez firmę na Polski rynek.

Impreza miała charakter objazdowy. Wzięli w niej udział producenci ziemniaków a także przedstawiciele firm współpracujących z Europlantem. Pierwszym punktem programu było zwiedzenie gospodarstwa w Świeminie (woj. zachodniopomorskie). Znajduje się tam magazyn, o poj. 1 tys. t, z lat 60., który po nieznacznym odświeżeniu stanowi dla firmy ważny punkt logistyczny (sortownia). W magazynie zachowano prymitywne”, ale bardzo skuteczne i sprawne systemy wentylacji, do których obsługi nie jest potrzebna żadna elektronika.
Ze Świemina grupa przejechała do Lasek Koszalińskich. Znajduje się tam obiekt składający się z trzech hal sortowniczych. Dwie z nich, to komory chłodnicze (chłodzenie powietrzem) o poj. 1 tys. t. Po zwiedzeniu gospodarstwa odbyły się dwa szkolenia z zakresu zwalczania chorób i szkodników występujących w uprawach ziemniaka, które poprowadzili specjaliści z Zakładu Nasiennictwa i Ochrony Ziemniaka w Boninie.
Krzysztof Korolewicz z Europlantu podkreślał, że firma przywiązuje ogromną wagę do jakości produkowanych bulw. Każdy etap produkcji jest dokładnie przemyślany. Efekty tej polityki, opartej na wieloletnim doświadczeniu, można było podziwiać podczas prezentacji polowej odmian, która odbyła się w gospodarstwie Roland w Obliwicach (woj. pomorskie), gdzie znajduje się również siedziba firmy Europlant. Wśród 26 odmian ziemniaka, można było przyjrzeć się także kilku nowym, które w przyszłości trafią do oferty firmy.
Europlant opiera swoją produkcję na maszynach marki Grimme. Kilka z nich można było obejrzeć podczas wizyty w Laskach K. Wśród nich był popularny kombajn do ziemniaków SE 150-60 (nowość w ofercie).
Szerzej na temat firmy Europlant i stosowanych przez nią metod produkcji na www.wrp.pl oraz w kolejnych nr WRP.”

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.