fbpx

Jak zapobiec problemowi starzenia się społeczności rolników?

Starzenie się rolników w Europie jest jednym z największych wyzwań stojących przed obszarami wiejskimi. Wpływ Wspólnej Polityki Rolnej na wymianę pokoleń jest w większości pozytywny, ale pozostaje ograniczony, zwłaszcza w regionach, w których brakuje podstawowej infrastruktury i usług. Sama WPR nie wystarczy do usunięcia głównych barier wejścia na rynek rolniczy, takich jak dostęp do ziemi i kapitału.

Środki zawarte w WPR wspierają równowagę gospodarczą młodych rolników, ale nie wykorzystuje się pełnego potencjału takich środków. To kluczowe wnioski z opublikowanego 8 kwietnia przez Komisję Europejską raportu „Ocena wpływu WPR na wymianę pokoleń, rozwój lokalny i miejsca pracy na obszarach wiejskich”.

Baner Syngenta

Jak się dowiedzieliśmy raport został opracowany na podstawie badania skuteczności, wydajności, spójności oraz wartości dodanej wspólnej polityki rolnej w latach 2014 – 2020. Ocenie poddano przede wszystkim działania , które maja największe znacznie do wymiany pokoleń na wsi czyli bezpośrednie wsparcie w postaci płatności dla młodych rolników, wsparcie inwestycyjne; oraz pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Według ekspertów Komisji Europejskiej wsparcie udzielane w ramach „środków wymiany pokoleń WPR” ma pozytywny wpływ na wzrost liczby młodych rolników, chociaż w ograniczonym zakresie. Wpływ na wymianę pokoleniową i podjęcie decyzji o rozpoczęciu działalności rolniczej i zamieszkaniu na wsi maja też bodźce społeczno-kulturowe i ekonomiczne.

– Środki odnowy pokoleń WPR poprawiają wyniki gospodarstw rolnych, ich odporność i bezpieczny transfer gospodarstw ze starszego do młodszego pokolenia. Jednak środki te mają tendencję do zwiększania stabilności społeczno-ekonomicznej przedsiębiorstw rolniczych po rozpoczęciu działalności przez młodych rolników, zamiast przyczyniać się do sukcesji gospodarstw. Ponadto środki w zakresie wymiany pokoleń w ramach WPR nie są dobrze dostosowane do transferów poza rodzinne gospodarstwa rolne – informuje Komisja Europejska.

Według unijnych analityków wsparcie zapewniane przez środki wymiany pokoleń pomaga nowym rolnikom w pokryciu ogólnych kosztów związanych z założeniem gospodarstwa oraz wsparciem inwestycyjnym we wczesnych latach. Jednak samo w sobie jest niewystarczające, aby pokonać główne bariery wejścia na rynek rolniczy, takie jak dostęp do ziemi czy kwestie kapitałowe.

Raport pokazuje, że chociaż w ostatnich latach wzrósł poziom wyszkolenia młodych rolników to dostęp do wiedzy i porad jest nadal niewystarczający.

Wsparcie rozwoju obszarów wiejskich, oprócz innych polityk UE, takich jak fundusze regionalne i fundusze spójności, które promują dywersyfikację gospodarczą na obszarach wiejskich, lepsze usługi i infrastrukturę (w tym łącza szerokopasmowe), ma kluczowe znaczenie dla poprawy szerszego klimatu gospodarczego, zwłaszcza na obszarach wiejskich.

Zdaniem autorów raportu realizacja i wpływ środków wymiany pokoleń WPR można poprawić, jeśli państwa członkowskie opracują zintegrowane podejście, wykorzystując w spójny sposób wiele instrumentów WPR i instrumentów innych niż WPR oraz szersze przepisy prawne i podatkowe. W ocenie KE plan strategiczny WPR zapewni odpowiednie ramy, aby podążać w tym kierunku.

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner

3 KOMENTARZE

  1. Starzenie już się nie da zatrzymać. Rodzice 50 + których znam i mają mieli ok 30 _40 ha kształcili swoje potomstwo do prac poza rolnictwem więc jak rodzice nie dusili do pracy w rolnictwie i młodzi nie złapali bakcyla to siłą się nie da przyjąć karku do tej ciężkiej pracy .

  2. Witam. Moja mama ma 73 lata i serio, boi się dać 1 ha by obcy zmienił Twoje życie rolnika na jakąś firmę, która sprzedaje zera zamiast produktu. Do pracy nie przyjmuje się rolników, a pracowników. Nie ma wspólnego gospodarowania, są tylko wspólne pieniądze na jednym koncie bankowym. Robisz bez wypłaty… Jak za komuną. ????

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×KZPRiRB podcasty - baner