fbpx

Jak zaoszczędzić na nawozach? Odc. 3: Zbadaj zasobność gleby

Nawożenie roślin bez wcześniejszej oceny zasobności gleby jest mało efektywne i często prowadzi do ograniczenia wykorzystania potencjału plonotwórczego roślin. Potrzeba oceny odczynu gleby oraz jej zasobności w makroskładniki jest zgodna z Kodeksem Dobrych Praktyk Rolniczych, jak również z zasadami integrowanej produkcji roślin.

Właściwy sposób zarządzania makro- i mikroelementami wpływa nie tylko na wykorzystanie potencjału plonotwórczego roślin, ale również warunkuje skutki ekonomiczne, gdyż nawozy stanowią znaczący, zwłaszcza w ostatnim okresie, element kosztów produkcji roślinnej.

Baner Syngenta

W celu oceny parametrów glebowych ważne jest zarówno określenie aktualnego odczynu gleby, jak również ocena zawartości przyswajalnych form makroskładników. Najczęściej analiza gleby, którą można wykonać w Stacjach Chemiczno-Rolniczych obejmuje oznaczenie pH w roztworze KCl oraz zawartości przyswajalnych form fosforu, potasu i magnezu.

W celu prawidłowej oceny zasobności gleby bardzo ważne jest właściwe pobranie prób glebowych. Najkorzystniejszym terminem pobierania próbek glebowych jest okres po żniwach, przed nawożeniem rośliny następczej. Próbki należy pobierać z wierzchniej warstwy gleby (0 – 20 cm) przy użyciu specjalnej laski glebowej, ewentualnie w przypadku jej braku – z wykorzystaniem łopaty.

Badaniom poddawane są próbki średnie, które uzyskuje się poprzez wymieszanie próbek pierwotnych, które należy pobierać z miejsc o podobnym układzie warunków przyrodniczych, takich jak gatunek gleby i ukształtowanie terenu, a także warunków agrotechnicznych – ten sam przedplon, zastosowane nawożenie i uprawa roślin. Możliwe jest pobranie jednej próbki średniej spod różnych upraw, ale tylko wtedy, gdy charakteryzują się one podobnymi wymaganiami nawozowymi i uprawowymi, a także należą do tego samego właściciela.

Próbka średnia powinna reprezentować obszar do 4 ha. Próbek glebowych nie należy pobierać z miejsc charakteryzujących się odmiennymi parametrami glebowymi, miedzy innymi takich jak brzegi pól, miejsca po rowach melioracyjnych, zagłębieniach i bruzdach oraz obszary na silnych wzniesieniach terenu. Nie należy pobierać próbek glebowych po zastosowaniu nawożenia organicznego czy mineralnego, jak również podczas okresów suszy czy przy nadmiernej wilgotności gleby.

Zobacz także:

Jak zaoszczędzić na nawozach? Odc. 2: Odczyn gleby a plany uprawowe

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.