reklama
baner KUHN
reklama
Baner Yara
reklama
Baner Agroecopower
reklama
baner BASF
reklama

Jak zaoszczędzić na nawozach? Odc. 3: Zbadaj zasobność gleby

Nawożenie roślin bez wcześniejszej oceny zasobności gleby jest mało efektywne i często prowadzi do ograniczenia wykorzystania potencjału plonotwórczego roślin. Potrzeba oceny odczynu gleby oraz jej zasobności w makroskładniki jest zgodna z Kodeksem Dobrych Praktyk Rolniczych, jak również z zasadami integrowanej produkcji roślin.

reklama
Baner Osadkowski
reklama
baner stihl

Właściwy sposób zarządzania makro- i mikroelementami wpływa nie tylko na wykorzystanie potencjału plonotwórczego roślin, ale również warunkuje skutki ekonomiczne, gdyż nawozy stanowią znaczący, zwłaszcza w ostatnim okresie, element kosztów produkcji roślinnej.

W celu oceny parametrów glebowych ważne jest zarówno określenie aktualnego odczynu gleby, jak również ocena zawartości przyswajalnych form makroskładników. Najczęściej analiza gleby, którą można wykonać w Stacjach Chemiczno-Rolniczych obejmuje oznaczenie pH w roztworze KCl oraz zawartości przyswajalnych form fosforu, potasu i magnezu.

reklama
Baner Corner
reklama
baner kioti

W celu prawidłowej oceny zasobności gleby bardzo ważne jest właściwe pobranie prób glebowych. Najkorzystniejszym terminem pobierania próbek glebowych jest okres po żniwach, przed nawożeniem rośliny następczej. Próbki należy pobierać z wierzchniej warstwy gleby (0 – 20 cm) przy użyciu specjalnej laski glebowej, ewentualnie w przypadku jej braku – z wykorzystaniem łopaty.

reklama
Baner Sumiagro
reklama
baner bayer
reklama
Baner Samasz
reklama
baner MChale

Badaniom poddawane są próbki średnie, które uzyskuje się poprzez wymieszanie próbek pierwotnych, które należy pobierać z miejsc o podobnym układzie warunków przyrodniczych, takich jak gatunek gleby i ukształtowanie terenu, a także warunków agrotechnicznych – ten sam przedplon, zastosowane nawożenie i uprawa roślin. Możliwe jest pobranie jednej próbki średniej spod różnych upraw, ale tylko wtedy, gdy charakteryzują się one podobnymi wymaganiami nawozowymi i uprawowymi, a także należą do tego samego właściciela.

Próbka średnia powinna reprezentować obszar do 4 ha. Próbek glebowych nie należy pobierać z miejsc charakteryzujących się odmiennymi parametrami glebowymi, miedzy innymi takich jak brzegi pól, miejsca po rowach melioracyjnych, zagłębieniach i bruzdach oraz obszary na silnych wzniesieniach terenu. Nie należy pobierać próbek glebowych po zastosowaniu nawożenia organicznego czy mineralnego, jak również podczas okresów suszy czy przy nadmiernej wilgotności gleby.

Zobacz także:

Jak zaoszczędzić na nawozach? Odc. 2: Odczyn gleby a plany uprawowe

reklama
baner MChale
reklama
reklama
baner agrosimex
reklama
baner mandam

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI