fbpx

Jak założyć małą rzeźnię rolniczą? Problemem skomplikowane i niejasne procedury

Rolnicy z Podlasia postulują o opracowanie poradnika dotyczącego procedury zakładania małych rzeźni rolniczych.

Celem powstawania małych ubojni jest ułatwienie rolnikom sprzedaży bezpośredniej, rolniczego handlu detalicznego i innej działalności lokalnej w ramach produkcji żywności pochodzenia zwierzęcego, zatwierdzonego zakładu przetwórstwa mięsnego.

– W chwili obecnej wielu rolników zainteresowanych otworzeniem małych ubojni rolniczych musiało zrezygnować z powodu braku standaryzacji interpretacji rozporządzenia, wobec czego każda z instytucji odpowiedzialna za nadzór nad powstaniem małej rzeźni przepisy interpretuje w sposób dowolny, wobec czego stworzenie, a następnie uruchomienie rzeźni nastręcza rolnikom wielu problemów a w niektórych przypadkach uniemożliwia uruchomienie mimo poniesionych znacznych nakładów – mówi Marek Siniło, wiceprezes Podlaskiej Izby Rolniczej.

18 lutego 2020 r. weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2019 r. w sprawie niektórych wymagań weterynaryjnych, jakie powinny być spełnione przy produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego w rzeźniach o małej zdolności produkcyjnej, położonych na terenie gospodarstw. Rozporządzenie wprowadza ułatwienia w zakresie wymagań weterynaryjnych odnoszących się do rzeźni o małej zdolności produkcyjnej, położonych na terenie gospodarstw.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.