Jak za zboże

Ceny zbóż na światowych rynkach znów idą w górę. To oznacza, że stabilizacja cenowa powoli mija – oceniają maklerzy. Jeszcze przed zbiorami cena pszenicy konsumpcyjnej może przekroczyć magiczną kwotę tysiąca złotych za tonę. N

Na ostatnich przetargach warszawskiej giełdy towarowej pszenicę konsumpcyjną oferowano po 900 złotych za tonę. Żyto kosztowało 800 a kukurydza 830 złotych. W poniedziałek, na giełdzie w Stanach Zjednoczonych ceny zbóż znacznie wzrosły.

Andrzej Bąk, główny specjalista Warszawskiej Giełdy Towarowej – To jest ponad 400 dolarów za tonę, czyli w przeliczeniu na złotówki daje to 1050 złotych za tonę.”
Wysokie ceny zbóż za Oceanem sugerują, że ich import ze Stanów nie ma w tej chwili żadnego sensu. Podobnie jest również na europejskim rynku. Sytuacji nie uspokajają nawet informacje o zapasach zbóż znajdujących się w magazynach rolników, którzy w oczekiwaniu na jeszcze wyższą cenę wciąż wstrzymują się ze sprzedażą.

Maciej Tomaszewicz, Izba Zbożowo-Paszowa – “W pesymistycznych szacunkach jest to ilość około 1 miliona ton, w optymistycznych szacunkach nawet 2 miliony ton.”
Ceny zbóż po rozpoczęciu zbiorów najprawdopodobniej też będą wysokie, bo zapasy ziarna na świecie są rekordowo niskie i według szacunków w tej chwili wystarczają na 53 dni.

Radosław Bełkot
Agrobiznes, TVP1

N”