fbpx

Jak wygląda obecnie opłacalność produkcji kukurydzy na ziarno?

Dokładne przewidzenie opłacalności poszczególnych upraw nie jest łatwe, szczególnie w czasach, kiedy chociażby ceny środków do produkcji tj. nawozy, środki ochrony roślin czy paliwa zmieniają się (czytaj rosną) bardzo dynamicznie. Warto jednak pokusić się o tego typu kalkulacje, aby przynajmniej orientacyjnie sprawdzić, ile na danej uprawie można zarobić. Dzisiaj sprawdzamy, ile można zarobić na uprawie kukurydzy na ziarno.

O takie wyliczenie pokusiła się Wielkopolska Izba Rolnicza. Przedstawiamy je poniżej.

Kalkulacja kosztów produkcji kukurydzy
Kalkulacja kosztów produkcji kukurydzy

*Proteus jest obecnie wycofany z obrotu

Według kalkulacji kosztów produkcji przy założeniu, że z 1 ha kukurydzy zbierzemy 8 t ziarna o wilgotności 30 proc., zysk z 1 ha wynosi ok. 2978 zł. Jeżeli zaś odliczymy od tej wartości dopłaty, zostanie ok. 2040 zł/ha. Pamiętajmy, że kalkulacje uwzględniają obecne, ale uśrednione ceny środków do produkcji. Podobnie jest z cenami ziarna, które mogą się różnić w zależności od regionu kraju. I które oczywiście mogą ulegać zmianom. I w końcu koszty produkcji jak i plony mogą się różnić w zależności od warunków gospodarowania i technologii produkcji.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

2 KOMENTARZE

  1. Przecież to wyliczenie jest bezsensu.
    Po pierwsze do usługi suszenia liczycie 8 ton i do sprzedania też 8 ton. To co nie ma ubytku masy ?
    Po drugie piszecie ceny usług, a później liczycie zużycie maszyn. Jak się maszyny zużywają jak są nie moje. Albo liczyć koszt usługi albo amortyzacji.
    Czas pracy raz piszecie 13 a później 28 godzin to w końcu ile tego jest.
    Widać że wyliczenie robił ktoś kto nigdy na polu nie pracował i nie zna się na rolnictwie. Siedzi za biórkiem i wylicza rolnikowi dochód

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.