fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychJak wygląda obecnie opłacalność produkcji kukurydzy na ziarno?

Jak wygląda obecnie opłacalność produkcji kukurydzy na ziarno?

Dokładne przewidzenie opłacalności poszczególnych upraw nie jest łatwe, szczególnie w czasach, kiedy chociażby ceny środków do produkcji tj. nawozy, środki ochrony roślin czy paliwa zmieniają się (czytaj rosną) bardzo dynamicznie. Warto jednak pokusić się o tego typu kalkulacje, aby przynajmniej orientacyjnie sprawdzić, ile na danej uprawie można zarobić. Dzisiaj sprawdzamy, ile można zarobić na uprawie kukurydzy na ziarno.

O takie wyliczenie pokusiła się Wielkopolska Izba Rolnicza. Przedstawiamy je poniżej.

Kalkulacja kosztów produkcji kukurydzy
Kalkulacja kosztów produkcji kukurydzy

*Proteus jest obecnie wycofany z obrotu

Według kalkulacji kosztów produkcji przy założeniu, że z 1 ha kukurydzy zbierzemy 8 t ziarna o wilgotności 30 proc., zysk z 1 ha wynosi ok. 2978 zł. Jeżeli zaś odliczymy od tej wartości dopłaty, zostanie ok. 2040 zł/ha. Pamiętajmy, że kalkulacje uwzględniają obecne, ale uśrednione ceny środków do produkcji. Podobnie jest z cenami ziarna, które mogą się różnić w zależności od regionu kraju. I które oczywiście mogą ulegać zmianom. I w końcu koszty produkcji jak i plony mogą się różnić w zależności od warunków gospodarowania i technologii produkcji.

1 KOMENTARZ

  1. Przecież to wyliczenie jest bezsensu. Po pierwsze do usługi suszenia liczycie 8 ton i do sprzedania też 8 ton. To co nie ma ubytku masy ? Po drugie piszecie ceny usług, a później liczycie zużycie maszyn. Jak się maszyny zużywają jak są nie moje. Albo liczyć koszt usługi albo amortyzacji. Czas pracy raz piszecie 13 a później 28 godzin to w końcu ile tego jest. Widać że wyliczenie robił ktoś kto nigdy na polu nie pracował i nie zna się na rolnictwie. Siedzi za biórkiem i wylicza rolnikowi dochód

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.