Jak wybrać odpowiednią glebogryzarkę?

Koniec zimy to najwyższy czas aby zadbać o podłoże trawnika. Jeśli chcemy aby nasz trawnik zachwycał swoim wyglądem, warto pomyśleć o jego spulchnieniu, co zapewni roślinom lepsze warunki do wzrostu. Użycie łopaty, to duże obciążenie dla pleców – dlatego warto wykorzystać poręczne glebogryzarki, które wykonają pracę przy minimalnym wysiłku użytkownika…

Od przygotowania gruntu, na którym wysiejemy trawę, zależy efektywność późniejszych prac pielęgnacyjnych. Jeśli nie zadbamy o to, by gleba zatrzymywała wodę, nawet regularnie podlewany trawnik wyschnie. Jeśli zwięzłej gliniastej gleby nie rozluźnimy – po dużym deszczu murawa zgnije. Dlatego tak ważne jest spulchnianie gleby. Obejmuje ono czynności wpływające na polepszenie wilgotności, żyzności i struktury gleby oraz utrzymuje ją w dobrej kondycji. Zapobiegając zaskorupieniu gleby poprawia się warunki powietrzne i wilgotnościowe, przez co pobudza się trawę do szybszego wzrostu. Dzięki przekopaniu trawnika w glebie powstaną przestrzenie, które zostaną wypełnione przez powietrze i wodę – tak niezbędne dla roślin. Zwykle pracę tę wykonuje się ręcznie, kopiąc szpadlem. Jeśli jednak zależy nam na czasie i lepszych efektach, warto użyć glebogryzarki.

Na co należy zwrócić uwagę zanim dokonamy wyboru glebogryzarki?
•Najodpowiedniejsza na dużych, otwartych przestrzeniach będzie glebogryzarka
z tylnym urządzeniem roboczym, z nożami przeciwbieżnymi, lub z przednim urządzeniem roboczym, mocnym silnikiem i dużą szerokością pracy.
•Jeśli zależy nam na wszechstronności maszyny i możliwości wykorzystania jej również do innych prac, warto zaopatrzyć się w glebogryzarkę z przednim urządzeniem roboczym, do której można dołączyć bronę pazurową, krawędziarkę czy obsypnik.
•Jeżeli w ogrodzie jest wiele mniejszych grządek i rabat, należy upewnić się, czy wybrana glebogryzarka posiada uchwyty lub koła transportowe.
•Optymalną zdolność manewrowania i kontrolę nad maszyną uzyskamy dzięki wstecznemu biegowi.

Firma Husqvarna posiada w swojej ofercie wiele modeli glebogryzarek, tak aby każdy użytkownik mógł znaleźć maszynę spełniającą wszystkie jego wymagania. Maszyny z tylnym urządzeniem roboczym służą do wzruszania ubitej warstwy ziemi czy trawnika. Dzięki napędowi kół i przeciwbieżnym nożom, skutecznie spulchniają ziemię. Z kolei glebogryzarki z przednim urządzeniem roboczym są bardziej odpowiednie do prostszych prac, jak przygotowanie rabat i grządek pod nasadzenia. Napęd tych maszyn stanowią noże – ich szerokość robocza wynosi od 24 do 85 cm. Mniejsze modele sprawdzają się w bardziej ograniczonej przestrzeni i mogą być wyposażone w dodatkowy osprzęt do różnych prac w ogrodzie” – powiedział Andrzej Cieciuch, ekspert firmy Husqvarna.

Husqvarna T300RS Compact Pro – przyjaciel ogrodnika
Lekka, poręczna i wszechstronna glebogryzarka. Mały ciężar urządzenia zapewnia łatwe użytkowanie i transport. Istnieje możliwość zamontowania dodatkowego osprzętu np. brona pazurowa, pług, narzędzie do odchwaszczania, krawędziarka czy wertykulator.

Husqvarna TRD 530 – do intensywnej pracy, z nożami mocowanymi z tyłu
Glebogryzarka przeznaczona do profesjonalnej pielęgnacji terenów zieleni lub np. upraw warzywnych czy owocowych. Koła o średnicy 16 cali i wirniki przeciwbieżne zapewniają doskonały dostęp do spulchnianej gleby. Posiada siedem ustawień głębokości roboczej, napęd łańcuchowy obu noży i kół oraz biegi wsteczne.

Spółka Husqvarna® – największy światowy producent wysokiej klasy urządzeń mechanicznych, przeznaczonych do pielęgnacji terenów zieleni przez cały rok, takich jak m.in. pilarki, wykaszarki, kosiarki i traktory ogrodowe. Jest również europejskim liderem w produkcji systemów nawadniających pod marką Gardena, a także wiodącym producentem narzędzi tnących i diamentowych dla przemysłu budowlanego. Przychody netto za 2009 rok osiągnęły poziom 34 miliardów koron szwedzkich, a średnia liczba zatrudnionych pracowników wyniosła 15.000. Dodatkowe informacje o firmie dostępne są na stronie: www.husqvarna.com.

Źródło: Husqvarna