fbpx

Jak wspomóc uprawy i zadbać o plon?

Po długiej i mroźnej zimie, mamy wreszcie długo oczekiwaną wiosnę, ale niestety bardzo chłodną i bardzo deszczową. W wielu rejonach Polski, zwłaszcza na południu, intensywne opady deszczu doprowadziły w ostatnich dniach nawet do powodzi. W takiej sytuacji dochodzi do podtopienia i zalania wielu upraw, a to prowadzi z kolei do wymakania roślin i wystąpienia warunków beztlenowych w glebie. Rośliny zaczynają dotkliwie odczuwać brak tlenu, a niska temperatura hamuje ich wzrost i rozwój, wydatnie ograniczając intensywność procesów fizjologicznych w nich zachodzących do minimum.

Czy można jakość wspomóc te rośliny w tym trudnym stresowym dla nich okresie, czy można przyspieszyć ich spowolniony (zahamowany) rozwój? I to w taki sposób, żeby maksymalnie nadrobić opóźnienia w wegetacji i rzutem na taśmę spróbować jeszcze zadbać o dobry plon?

W tej trudnej dla upraw (i Państwa) sytuacji chcemy zwrócić Państwa uwagę na pewien innowacyjny produkt – fizjostymulant PRP EBV, który jak już będziecie mogli Państwo wjechać z opryskiwaczem na pole, może Wam jeszcze pomóc zawalczyć o plon.
Działanie stresu na roślinę może przejawiać się w bardzo różnorodny sposób, w zależności od czynników stresowych i warunków atmosferycznych, ale do najczęstszych objawów należą: spadek aktywności procesów fizjologicznych zachodzących w roślinie (zwłaszcza procesu fotosyntezy), zakłócenia procesu wzrostu i rozwoju (np. zastój roślin, zmniejszenie powierzchni liści), zakłócenia w pracy aparatów szparkowych, niekorzystne zmiany w intensywności wymiany gazowej. Dodatkowo często występują zaburzenia w równowadze hormonalnej rośliny, które powodują jej nieprawidłowe funkcjonowanie. A to wszystko przekłada się generalnie na ogólnie słabą kondycję roślin poddanym sytuacjom stresowym. Z przeprowadzonych badań wynika, że liście roślin poddanych działaniu fizjostymulanta posiadają większą ilość chlorofilu – zielonego barwnika odpowiedzialnego za prawidłowy przebieg procesu fotosyntezy, najważniejszego procesu plonotwórczego w roślinie. Rośliny często charakteryzują się dużym wigorem, są mniej podatne na działanie czynników stresowych i chorobotwórczych. Często bywa tak, że widoczne efekty działania fizjostymulanta przejawiają się dopiero w parametrach struktury plonu i jego jakości, a w mniejszym stopniu obserwowane są one na polu.

PRP EBV – to fizjostymulant zarejestrowany jako płynny nawóz do nalistnego stosowania w
uprawach rolniczych i ogrodniczych, produkowany w oparciu o naturalne komponenty mineralne, zawierający zrównoważoną mieszaninę specjalnie dobranych składników odżywczych. Produkt ten stymuluje procesy życiowe roślin (m.in. intensywność fotosyntezy), wzmacnia ich system odpornościowy, poprawia kondycję (zwłaszcza w sytuacjach stresowych), ale przede wszystkim – wpływa na jakość i ilość uzyskiwanego plonu. Uprawy, na których był stosowany, charakteryzują się bardziej regularnym cyklem rozwojowym i zachowują w sposób optymalny swój potencjał produkcyjny.

W jakich uprawach warto ten produkt jeszcze zastosować?

PRP EBV może być z powodzeniem stosowany w uprawie buraka cukrowego nawet kilka razy w ciągu okresu wegetacyjnego, przy czym maksymalna ilość zabiegów to 5, a łączna dawka preparatu nie powinna przekraczać 6 l/ha. Najlepiej jest produkt stosować w następujących fazach rozwojowych: 4 do 6 liści (BBCH 14 do 16) – 2 l/ha, 10 do 15% zakrycia międzyrzędzi (BBCH 19) – 1 l/ha, 30% zakrycie międzyrzędzi (BBCH 33) – 1 l/ha, 85% zakrycie międzyrzędzi (BBCH 38 do 39) – 1 l/ha, wypełnianie korzenia (BBCH 49) – 1 l/ha. Jego działanie w roślinie niweluje m.in. stres herbicydowy występujący w nalistnych zabiegach powschodowych, stresy związane z chłodami wiosennymi (działanie niskiej temperatury) i podtopieniami (warunki beztlenowe w glebie) oraz wiele innych, przyczyniając się wydatnie do tworzenia bujnej rozety liściowej i silnego korzenia spichrzowego. Ma niebagatelne znaczenie w procesie budowania plonu cukru w korzeniu i jego polaryzację.
Burak cukrowy jest rośliną szczególnie wrażliwą na podtopienia i warunki beztlenowe w glebie, a każdy okres zastoju w jego rozwoju przekłada się od razu na niższe plonowanie. Z taką sytuacją mamy do czynienia na polach obecnie. Dlatego właśnie zastosowanie PRP EBV może tę sytuację radykalnie zmienić na lepsze, ponieważ preparat ten intensywnie stymuluje wszystkie procesy życiowe zachodzące w roślinie (na poziomie komórkowym i całości), wspierając ją w walce z czynnikami stresowymi i sprzyjając uaktywnieniu całego jej potencjału biologicznego, w tym związanego z plonowaniem. Badania wykazały, że stosowanie fizjostymulanta PRP EBV w uprawie buraka cukrowego przekłada się na istotny wzrost plonu korzeni i plonu technologicznego cukru z 1 hektara w porównaniu z uprawami, na których nie stosowano preparatu.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.