Jak sprawdziły się odmiany hybrydowe jęczmienia Hyvido?

Syngenta, wraz z Case IH sprawdziły, jak plonują odmiany jęczmienia ozimego Hyvido (odmiany hybrydowe).

Najnowszy kombajn Case IH Axial Flow 8240 wyposażony w System Precyzyjnego Rolnictwa sprawdził jak plonują odmiany ozimego jęczmienia hybrydowego Hyvido firmy Syngenta.
16 lipca w Zielińcu (pow. wrzesiński, gm. Kołaczkowo) w gospodarstwie rolnym Marka Śmidowicza odbył się oficjalny pomiar plonu. Na tę imprezę, zorganizowaną przez Syngenta, Case IH oraz Gospodarstwo Rolne Marek Śmidowicz mógł przyjść każdy, kto chciał przekonać się, jak plonują odmiany ozimego jęczmienia hybrydowego Hyvido.

Podczas spotkania plon z każdej odmiany został odczytany z komputera kombajnu, ale również dodatkowo, aby potwierdzić wynik – został zważony. Każdy uczestnik mógł sprawdzić wynik „na żywo” i przekonać się o jego autentyczności.
Wynik plonowania najnowszej odmiany Hyvido potwierdził przewagę odmian hybrydowych nad konwencjonalnymi – Wootan plonował 12,50 t/ha czyli + 1,53 t/ha i tym samym + 14 % więcej niż odmiana konwencjonalna. Należy podkreślić, że odmianą konwencjonalną – na której również dokonano pomiaru plonowania i do której porównywano plony odmian hybrydowych Hyvido – była jedna z czołowych odmian konwencjonalnych jęczmienia ozimego w Polsce.

Średni plon wszystkich 3 odmian Hyvido (Galation, Wootan i Hobbit) wyniósł 11,9 t/ha, natomiast odmiana konwencjonalna plonowała na poziomie 10,9 t/ha. Oznacza to, że testowane odmiany Hyvido średnio plonowały lepiej o 9,3 dt na ha czyli o 9% więcej niż wiodąca odmiana konwencjonalna.

Testowane odmiany, zarówno konwencjonalna jak i hybrydowa chronione były tym samym programem ochrony. W drugim zabiegu w ochronie przed chorobami zastosowano fungicyd Bontima (grupa SDHI) Syngenty do ochrony jęczmienia, co miało znaczący wpływ na plon. Bontima stanowi integralną część technologii Hyvido.