fbpx

Jak sprawdzić, czy możemy nawozić swoje uprawy azotem w lutym?

W świetle obowiązujących od niedawna przepisów nawożenie azotowe możliwe jest już w lutym, jednak pod pewnymi warunkami. W jaki sposób sprawdzić, czy na naszych polach można już nawozić azotem?

Nawożenie azotowe możliwe jest od 1 lutego, jeżeli w przypadku roślin zasianych jesienią, upraw trwałych, upraw wieloletnich i trwałych użytków zielonych średnia dobowa temperatura powietrza przejdzie przez próg 3°C, a dla pozostałych upraw średnia dobowa temperatura powietrza przejdzie przez próg 5°C. Jak definiowany jest ów próg? Z przekroczeniem progu mamy do czynienia wówczas, kiedy średnia dobowa temperatura przekroczy odpowiednio 3 lub 5°C przez 5 dni z rzędu na powierzchni co najmniej 95 proc. danego powiatu.

Samasz loteria - baner

Gdzie jednak sprawdzić, czy takie warunki wystąpiły na naszych polach? Tutaj z pomocą przychodzi nam serwis Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej z serwisem Agrometeo, w której znajdziemy zakładkę “Kryterium wcześniejszego nawożenia“. Serwis nawiguje nas na różne sposoby: za pomocą mapy, tabeli lub poprzez wybór województwa lub powiatu w odpowiednich rubrykach. Zaznaczenie powiatów na żółto oznacza spełnienie kryterium przekroczenia średniej dobowej temperatury 3°C, zaś zaznaczenie na zielono oznacza spełnienie kryterium przekroczenia 5°C.

Baner Agrosimex Alaska
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.