fbpx
Strona głównaUprawaNawożenieJak sprawdzić, czy możemy nawozić swoje uprawy azotem w lutym?

Jak sprawdzić, czy możemy nawozić swoje uprawy azotem w lutym?

W świetle obowiązujących od niedawna przepisów nawożenie azotowe możliwe jest już w lutym, jednak pod pewnymi warunkami. W jaki sposób sprawdzić, czy na naszych polach można już nawozić azotem?

Nawożenie azotowe możliwe jest od 1 lutego, jeżeli w przypadku roślin zasianych jesienią, upraw trwałych, upraw wieloletnich i trwałych użytków zielonych średnia dobowa temperatura powietrza przejdzie przez próg 3°C, a dla pozostałych upraw średnia dobowa temperatura powietrza przejdzie przez próg 5°C. Jak definiowany jest ów próg? Z przekroczeniem progu mamy do czynienia wówczas, kiedy średnia dobowa temperatura przekroczy odpowiednio 3 lub 5°C przez 5 dni z rzędu na powierzchni co najmniej 95 proc. danego powiatu.

Gdzie jednak sprawdzić, czy takie warunki wystąpiły na naszych polach? Tutaj z pomocą przychodzi nam serwis Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej z serwisem Agrometeo, w której znajdziemy zakładkę “Kryterium wcześniejszego nawożenia“. Serwis nawiguje nas na różne sposoby: za pomocą mapy, tabeli lub poprzez wybór województwa lub powiatu w odpowiednich rubrykach. Zaznaczenie powiatów na żółto oznacza spełnienie kryterium przekroczenia średniej dobowej temperatury 3°C, zaś zaznaczenie na zielono oznacza spełnienie kryterium przekroczenia 5°C.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.