Jak przygotować się do spotkania z architektem?

Spotkanie z architektem to doskonała okazja, aby rozwiać wszelkie wątpliwości związane z wyborem projektu i budową domu. Jak się do niego przygotować, aby okazało się owocne i korzystne dla inwestorów? Poznaj opinię eksperta – przeczytaj nasz mini przewodnik!

Niezbędne dokumenty

Wybierając się na spotkanie z architektem, warto zabrać ze sobą mapę geodezyjną z wymiarami działki i zaznaczonymi kierunkami świata oraz decyzję o warunkach zabudowy lub wypis/wyrys z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Przyda się także wypis z rejestru gruntów. Powyższe dokumenty pozwolą wyeliminować projekty, które z przyczyn formalnych, nie mogą zostać zrealizowane na działce posiadanej przez inwestora.

 

Dostępność mediów

Przed wizytą w pracowni projektowej, należy także uzyskać informację o dostępności mediów na działce, m.in. wody, prądu, kanalizacji i gazu. Takie rozeznanie jest niezbędne, ponieważ ma wpływ na sposób zagospodarowania posesji oraz na rozwiązania funkcjonalne w budynku, pozwoli również zweryfikować, m.in. sposób ogrzewania.

 

Wymagania inwestorów

Spotkanie z projektantem to doskonała okazja, aby sprecyzować swoje oczekiwania dotyczące wielkości i wyglądu domu. Warto zastanowić się nad typem zabudowy – czy ma to być budynek parterowy, z poddaszem użytkowym, czy piętrowy. Zdarza się, że ta kwestia jest narzucona przez warunki zabudowy lub wielkość i kształt działki. Należy pamiętać, że na posesji powinien zmieścić się nie tylko dom, ale także ogród. Dlatego na niewielkich działkach lepiej jest zaplanować dom z dodatkową kondygnacją. Dom parterowy wybudowany na niewielkiej lub wąskiej parceli może uniemożliwić zaprojektowanie komfortowej strefy wypoczynkowej na świeżym powietrzu. Warto też określić swoje gusta architektoniczne – sprecyzować czy bardziej podobają się nam domy w stylu nowoczesnym czy tradycyjnym, czy może budynki stylizowane, np. dworkowe lub rezydencje w śródziemnomorskim klimacie. Można też wstępnie zastanowić się nad technologią budowy domu i podpytać architekta o plusy i minusy każdego rozwiązania.

 

Funkcjonalność domu

Przyszli inwestorzy koniecznie muszą się zastanowić nad liczbą niezbędnych pomieszczeń – w szczególności nad ilością sypialni, opcją posiadania gabinetu i dodatkowego pokoju dla gości. Należy przemyśleć także funkcjonalność i układ strefy sanitarnej oraz przestrzeń domowego zaplecza – pomieszczeń gospodarczych, garderoby i schowków. Warto także wcześniej zastanowić się nad kwestią garażu – czy ma to być garaż jedno- czy dwustanowiskowy, wolnostojący, połączony z domem, czy też wkomponowany w bryłę budynku.

 

Możliwości finansowe

Bardzo ważną rzeczą jest także oszacowanie swoich możliwości finansowych – zarówno pod względem budowy, jak i późniejszych kosztów użytkowania domu. W tym momencie, warto także pomyśleć o zastosowaniu rozwiązań wykorzystujących odnawialne źródła energii, np. pompę ciepła czy system solarny.

 

Podczas rozmowy z architektem warto poruszyć wszystkie nurtujące nas zagadnienia. Fachowe opinie pomogą w wyborze najkorzystniejszych rozwiązań oraz przyczynią się do wysokiego komfortu użytkowego wybudowanego domu.

 

Architekt Mariusz Jaworski, Pracownia Projektowa ARCHIPELAG