Jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw

Mają niemal same zalety. Zawierają dużo witamin, soli mineralnych i błonnika. Są zdrowe i nietuczące. Z badań przeprowadzonych przez ekspertów Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku wynika, że blisko 40% dzieci je ich zbyt mało.

Maluch na widok warzyw odwraca głowę? Nie chce jeść? Buntuje się? Cierpliwości. Nie możemy się zniechęcać pierwszymi niepowodzeniami. Badania wskazują, że większość rodziców poddaje się średnio po trzech, czterech odmowach. Powinniśmy próbować nawet kilkanaście razy – konsekwentnie i wytrwale. Nie warto natomiast wprowadzać nowych smaków w pośpiechu lub kiedy dziecko jest w złym humorze. Wtedy nasze szanse na sukces są zerowe. Ponadto naukowcy zwracają uwagę na atmosferę panującą przy stole. Sygnalizują, że powinna być wolna od krzyku, kar i poczucia przymusu. Częstym błędem jest wywieranie presji. Nie tylko z reguły nie przynosi to efektu, ale może doprowadzić do reakcji obronnej. Zamiast amatora zdrowej żywności wychowamy zbuntowanego niejadka. 
Starajmy się, aby podawane warzywa były jak najbardziej kolorowe. Dzieci są wzrokowcami, dlatego serwując przekąski w atrakcyjny sposób mamy większe szanse na powodzenie. 
Jeśli maluch nadal sceptycznie podchodzi do jedzenia warzyw to alternatywą może być samodzielne uprawianie ich w ogrodzie lub na działce. Zaangażujmy dziecko, pokażmy mu jak przebiega proces produkcji warzyw, a bez wątpienia odniesiemy sukces.
Warzywa to prawdziwa witaminowa bomba, dlatego pomimo nieudanych prób nie warto rezygnować z ich serwowania. I pamiętajmy – jeżeli chcemy, aby dzieci odżywiały się zdrowo, sami musimy sięgać po warzywa, owoce i naturalne soki. 
 
AT za Krosagro
 
 
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności