Jak powstrzymać epidemię grypy?

Komisja Europejska zaproponowała strategię zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa grypy A(H1N1). Ministrowie zdrowia państw UE przedyskutują propozycję Komisji na specjalnym posiedzeniu poświęconym grypie, które odbędzie się w październiku. Trzy miesiące po ogłoszeniu stanu pandemii nowy wirus A(H1N1) pozostaje główną odmianą grypy w skali świata. Większość zachorowań jak dotąd miała łagodny przebieg, wyrażane są jednak obawy przed pojawieniem się w nadchodzących miesiącach groźniejszej fali wirusa.

Na rynek trafiają właśnie pierwsze szczepionki, jednak jak na razie popyt wielokrotnie przekracza zdolności produkcyjne, a bariera kosztów może dla niektórych krajów okazać się nie do pokonania.
W unijnej strategii omówiono też ewentualne skutki gospodarcze, gdyby epidemia przybrała groźniejszy obrót. Podkreślono również znaczenie bliskiej współpracy między rządami państw UE oraz konieczność objęcia spójnego i przejrzystego stanowiska w sprawie szczepień i innych form zapobiegania zakażeniom.
Nie możemy lekceważyć obecnej sytuacji, jednak nie ma powodów do paniki. Już od wielu lat przygotowujemy się w UE na wypadek zaistnienia tego rodzaju sytuacji. Doświadczenie zdobyte w minionych latach (np. z SARS i ptasią grypą) daje nam dziś szersze możliwości działania – dysponujemy sprawniej działającymi mechanizmami nadzoru i ostrzegania” – uważa Komisarz UE ds. zdrowia Androulla Vassiliou.”