fbpx
Strona głównaUprawaNawożenieJak potencjalny konflikt Rosji z Ukrainą może wpłynąć na ceny nawozów?

Jak potencjalny konflikt Rosji z Ukrainą może wpłynąć na ceny nawozów?

Analitycy nie mają wątpliwości, że jeżeli dojdzie do inwazji Rosji na Ukrainę, ceny nawozów wzrosną. To wszystko w sytuacji, kiedy i tak jest już dość czynników, które wpłynęły na ich gwałtowny wzrost w ostatnim kwartale zeszłego roku.

Spory handlowe, zakłócenia w dostawach czy wreszcie wyższe koszty produkcji – to główne powody, przez które wzrastały ostatnio ceny nawozów. I kiedy mogłoby się wydawać, że drożej być nie może, widmo konfliktu zbrojnego za naszą wschodnią granicą może znów powodować skok cen.

– Rosja jest głównym graczem w przemyśle nawozowym, produkującym azot, fosfor i potaż. Rosja eksportuje prawie 50 proc. swojej saletry amonowej, przy czym większość tego nawozu trafia do Europy. To naraża Europę na możliwe niedobory nawozów i skoki cen, jeśli dojdzie do konfliktu. Kontynent jest również uzależniony od Rosji w zakresie około jednej trzeciej dostaw gazu ziemnego – stwierdził cytowany przez DTN Chris Lawson, szef działu nawozów w firmie doradczej CRU.

Czego możemy się spodziewać w razie inwazji? Oczywiście sankcji, które wobec przytaczanych przez Lawsona faktów mogą okazać się dla europejskiego rynku nawozów dramatyczne w skutkach. Wszak już teraz doświadczamy skutków sankcji nałożonych na Białoruś będącą jednym z największych eksporterów potażu, surowca służącego do produkcji nawozów potasowych; od 1 lutego przestanie obowiązywać umowa Litwy z Białorusią dotycząca transportu tego surowca; w 2020 roku port w Kłajpedzie obsłużył 92 proc. eksportu firmy Belaruskali. Wstrzymanie zakupów z Białorusi zapowiedziała już Yara.

Analitycy spore nadzieje pokładają w Kanadzie, która może wypełnić lukę zwiększając wydobycie potażu.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.