fbpx

Jak pomóc Ukrainie nie szkodząc polskim rolnikom? Debata w Instytucie Gospodarki Rolnej

Niedawno zorganizowana w ramach IGR dyskusja przede wszystkim oscylowała wokół trudnej sytuacji na rynku zbóż wywołanej wojną za naszą wschodnią granicę. Goście dyskutowali o tym, jak pomóc Ukrainie i jednocześnie nie zaszkodzić polskim gospodarzom.

Udział w dyskusji brali: Jarosław Sachajko (Kukiz’15 – Demokracja Bezpośrednia), Jan Krzysztof Ardanowski (Prawo i Sprawiedliwość, przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP), Stefan Krajewski (Polskie Stronnictwo Ludowe), Monika Piątkowska (Polska 2050) i Anna Bryłka (Konfederacja).

– Wprowadzanie dużej ilości ukraińskiego zboża do Polski budzi uzasadnione obawy rolników. Mamy ogromne problemy logistyczne. Polska infrastruktura niestety nie jest przygotowana na przewóz ukraińskiego zboża – stwierdziła Monika Piątkowska z Polski 2050.

Podobnego zdania jest Stefan Krajewski z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który wskazuje, że polscy rolnicy już odczuwają skutki napływu ukraińskiego zboża do Polski.

– W naszym interesie jest przygotowanie międzynarodowej ochrony humanitarnej i zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego Afryce. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że ukraińskie zboże trzeba wywieźć. Niestety brakuje nam przepustowości, by to zboże wyjechało drogą lądową. Polscy rolnicy już odczuwają negatywne skutki napływu i przetrzymywania w Polsce ukraińskiego zboża – powiedział Stefan Krajewski.

Jan Krzysztof Ardanowski wskazał, że Polska powinna pomagać Ukrainie, ale musi to robić w sposób mądry, by nie osłabić naszej gospodarski i nie zaszkodzić polskim rolnikom.

– Chcemy skutecznie pomagać Ukrainie, to polska racja stanu. Naszym obowiązkiem jest jednak taka pomoc, aby nie osłabić polskiej gospodarki. Obietnica, że Polska pomoże w wywozie ukraińskiego zboża, moim zdaniem padła na wyrost. Nie dysponujemy realnymi możliwościami wywozu tego zboża. Nasza infrastruktura była dostosowana do polskich potrzeb eksportowych – stwierdził Jan Krzysztof Ardanowski.

Z opinią polityków zgadza się Anna Bryłka z Konfederacji, która wskazuje, że pomoc Ukrainie nie może odbywać się kosztem polskich rolników.

– Aby obsłużyć wywóz ukraińskiego zboża, musielibyśmy podwoić naszą infrastrukturę. Nie jesteśmy w stanie tego procesu obsłużyć. Niestety zwiększenie eksportu ukraińskiego zboża odbywa się kosztem polskich rolników, destabilizując krajowy rynek – uważa Anna Bryłka.

Monika Piątkowska uważa, że Polska powinna zwrócić się do KE i USA o pomoc. Niestety, jej zdaniem, Polska dyplomacja i stosunki z sojusznikami nie należały w ostatnich latach do najlepszych.

– Sami sobie z wyzwaniem transportu ukraińskiego zboża nie poradzimy. Powinniśmy doprowadzić do skutecznej zdolności negocjacyjnej na arenie międzynarodowej. Potrzebna jest współpraca i realne wsparcie – stwierdziła.

O krok dalej chciałaby pójść Anna Bryłka z Konfederacji, która wskazuje na możliwą konieczność interwencji rynkowej.

– Polski rząd powinien szczegółowo monitorować transport ukraińskiego zboża. Być może już czas, aby zwrócić się do Komisji Europejskiej w sprawie wprowadzenia interwencji na polskim rynku – uważa polityczka Konfederacji.

Z kolei Jarosław Sachajko uważa, że Polska została pozostawiona sama sobie i obecnie nie może liczyć na pomoc Unii Europejskiej.

– Komisja Europejska mówi, otwiera granice, ale na tym się kończy ta pomoc. Zostaliśmy jak zwykle sami, dostając z UE wielkie słowa – stwierdził Jarosław Sachajko.

Zdaniem polityka, polscy rolnicy powinni wziąć sprawy w swoje ręce i jednoczyć się, aby walczyć o swoje interesy.

– Rolnicy muszą się jednoczyć, a nie siedzieć z założonymi rękami. Jest #EUnitedAgri, fantastyczna organizacja, która skupia rolników i uderza tam, gdzie powinna – dodał polityk.

Opracował K. Drozd

Bayer - baner
Advertisement
McHale - baner

1 KOMENTARZ

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×Mandam - baner corner