Jak po zimie przygotować glebę pod ziemniaki

Tegoroczna zima na całym obszarze Polski przypominała okresy z lat 1950-1965, gdy po niewielkich listopadowych opadach śniegu występowały dość silne mrozy trwające nie-kiedy do połowy marca i bardzo długo utrzymywała się pokrywa śnieżna. Obecnie rów-nież nie można narzekać na brak wilgotności gleby, bo po krótkotrwałych odwilżach z deszczami przychodziły nawroty zimy z dużymi opadami śniegu i temperaturami do mi-nus 15oC, szczególnie w północno wschodnich i wschodnich regionach kraju.

reklama
Baner Kuhn Maxima
reklama
baner Interhandler

Wszystko wskazuje na to, że wiosenne prace polowe mogą być w wielu regionach kraju nieco opóźnione, gdyż wysoka wilgotność gleby nie pozwoli na wcześniejsze wejście w pole ze sprzętem rolniczym do uprawy.

W najlepszej sytuacji będą rolnicy, którzy zgodnie z zaleceniami agrotechnicznymi jesienią zastosowali na polach obornik lub przyorali poplon zielony na głębokość 25-35 cm. W swych zaleceniach na łamach prasy rolniczej często przypominałem, że wiosenny obornik poza mniejszym wykorzystaniem składników, wydłuża okres przygotowania roli, zwiększa za-chwaszczenie plantacji, opóźnia termin sadzenia ziemniaków i powoduje straty plonu od 15 – 50%. Przypominam w tab. 1 wyniki wieloletnich doświadczeń na glebach średnich, nad wpływem wiosennego obornika na plony i jakość sadzenia, żeby w przyszłości tak zorgani-zować pracę polowe, aby obornik przyorać w październiku lub listopadzie.

reklama
Baner Corner

Tabela 1. Wpływ terminu stosowania obornika na plony ziemniaków i jakość sadzenia.

reklama
Baner SUmi

Wyszczególnienie

Jednostka miary

Nawożenie obornikiem dawką 30 t/ha

wiosną

jesienią

Plon bulw

t/ha

30,5

37,6

Masa przeciętnej bulwy

g

63

70

Zawartość skrobi w bulwach

%

12,6

12,4

Wydajność 2 rzędowej sadzarki

ha/godz.

0,44

0,55

Zużycie paliwa przy sadzeniu

kg/ha

7,3

5,4

Głębokość sadzenia

cm

9,7

6,5

Pierwszym zabiegiem uprawowym na polach zaoranych jesienią powinno być bronowanie lub płytkie kultywatorowanie w celu skruszenie skorupy, przerwanie parowania i przyśpieszenie ogrzewania gleby. Jeśli temperatura i wilgotność gleby na to pozwoli, to zabieg wiosennego bronowania powinien być wykonany w III dekadzie marca. Ma to duże znaczenie szczególnie w centralnych i zachodnich regionach kraju, gdzie często występują w lecie dłuższe okresy suszy i zatrzymanie większej ilości wody w glebie wpływa na stabilniejsze plony.

Dla zwiększenia urodzajności gleby wskazanym jest przed właściwą uprawą roli na wiosnę zastosowanie Użyźniacza Glebowego UGMax (szczepionka pożytecznych mikroorganizmów) w formie oprysku na glebę w dawce 1 l/ha w 200-400 l wody. Mikroorganizmy znajdujące się w tym roztworze przyspieszają rozkład resztek pożniwnych, obornika i poplonów, przywracają glebie strukturę gruzełkowatą, zwiększają wykorzystanie składników mineralnych z trudno rozpuszczalnych zasobów glebowych, głównie fosforu, przez co zmniejsza się zapotrzebowanie na nawozy oraz wpływają na wzrost plonów ziemniaka i poprawę jego jako-ści. Badania przeprowadzone na glebach średnio zwięzłych wykazały wzrost plonu ziemniaka w o 10-15% po Użyźniaczu Glebowym UGmax w porównaniu do obiektu kontrolnego (tab. 2).

Tabela 2. Wpływ Użyźniacza Glebowego UGmax na plony ziemniaków i zawartość skrobi.

Warianty stosowania

Użyźniacza Glebowego UGmax

Plon ziemniaków w t/ha

%

skrobi

ogólny

handlowy

o > 40 mm

sadzeniaka

o 30-60 mm

bulw dużych

o > 50 mm

Kontrola

pełne nawożenie NPK

(80+40+120) kg/ha

35,3

31,1

27,4

21,2

14,4

Kontrola + Użyźniacz

Glebowy UGmax – 1,0 l/ha

39,6

35,8

28,5

25,5

14,4

Nawożenie 80 N + Użyźniacz

Glebowy UGmax – 1,0 l/ha

38,3

35,0

29,1

25,1

15,0

Tuż przed właściwą uprawą wiosenną gleby należy wysiać odpowiednie dawki nawozów mi-neralnych uwzględniające zasobność gleby, potrzeby odmian i kierunek ich użytkowania.
Wiosenna uprawa roli ma za zadanie spulchnienie gleby na głębokość 12-14 cm, wyrównanie pola, rozkruszenie brył, wymieszanie uprzednio wysianych nawozów mineralnych oraz płytkie zagęszczenie na 2-3 cm wierzchniej warstwy gleby, aby łatwiej mogły poruszać się ciągniki z sadzarką. Do tego celu można na glebach lżejszych należy stosować kultywatory sprężynowe, brony zębowe zygzakowate ciężkie, a na glebach ciężkich niezakamienionych glebogryzarki, brony wahadłowe, brony wirnikowe lub brony rotacyjne. Najlepsze parametry pracy maszyn biernych, uzyskuje się przy prędkości roboczej 8-10 km/godz., a przy zastosowaniu maszyn aktywnych napędzanych od WOM ciągnika przy prędkości 4-5 km/godz.

Ze względów ekonomicznym najbardziej korzystne jest zastosowanie do wiosennej uprawy pod ziemniaki agregatów uprawowych, które za jednym przejazdem wymieszają wysiane uprzednio nawozy mineralne oraz właściwie spulchnią glebę i wyrównają glebę umożliwiając dokładne sadzenie sadzarkami. Na glebach lekkich można zastosować agregaty uprawowe składające się z kultywatora wąskozębnego z bronami zębowymi, a na glebach średnio zwię-złych z wałami strunowymi lub prętowymi. Natomiast na glebach zwięzłych o niewielkim zakamienieniu najlepsze efekty agrotechniczne uzyskuje się po zastosowaniu aktywnych agregatów uprawowych: glebogryzarki, brony wirnikowej lub brony rotacyjnej z wałem zęba-tym lub wałem prętowym. Jednorazowy przejazd agregatem aktywnym z prędkością roboczą 4-5 km/godz. jest wystarczający do dokładnej uprawy roli i przygotowaniu do sadzenia.

Nie należy wykonywać uprawy gleb zwięzłych przy nadmiernej wilgotności, gdyż prowadzi to do wzrostu zbrylenia ich zbrylenia. Natomiast uprawa agregatami aktywnymi na przesu-szonych glebach ilastych prowadzi do ich znacznego rozpylenia, czego efektem może być późniejsze niekorzystne zaskorupienie redlin. Kierunek ostatniego zabiegu uprawowego po-winien być zgodny z planowanym kierunkiem sadzenia, uzyska się dokładniejszą pracę sa-dzarki, na jednakowej głębokości.

Na glebach o znacznym zakamienieniu należy przed sadzeniem zebrać z pola kamienie. Uniknie się dzięki temu licznych awarii maszyn przy sadzeniu, pielęgnacji i zbiorze. Po ze-braniu kamieni pole należy ponownie doprawić agregatem uprawowym, najlepiej kultywato-rem wąskozębnym z wałem strunowym lub prętowym.

W krajach Europy Zachodniej na glebach zwięzłych i zakamienionych stosuje się technologię oddzielania brył i kamieni z uprzednio przygotowanych zagonów. Pługi 2-korpusowe wyorują na polu zagony na głębokość do 60 cm a następnie specjalne kopaczki zagonowe podkopują glebę do głębokości 30-35 cm, która jest odsiewana przez przenośniki prętowe, a bryły i ka-mienie o średnicy powyżej 3 cm przekazywane są przenośnikiem poprzecznym do utworzo-nych bruzd i wysypują w głęboką bruzdę sąsiedniego zagonu. Wolna od brył i kamieni gleba stwarza optymalne warunki do wzrostu i rozwoju ziemniaka i umożliwia zbiór przy minimal-nych uszkodzeniach mechanicznych bulw oraz uniknięcia awarii maszyn.
Systemy maszyn do wyorywania zagonów oraz oddzielania brył i kamieni oraz sadzenia w przygotowane zagony upowszechniane są w Europie przez firmy: AMAC, Grimme, IMAG Reekie, Kverneland i Prestige.

U tych rolników, którzy nie stosowali z wielu względów obornika jesienią lub nawozów zie-lonych i zamierzają sadzić ziemniaki, wskazanym jest zastosowanie obornika tak wcześnie, jak tylko można wjechać w pole, roztrząsnąć i przyorać orką średnią na głębokość 18-20 cm łącznie z nawozami mineralnymi. Wykonanie zbyt głębokiej orki wiosennej jest niekorzystne dla prawidłowej pracy sadzarek. Ponadto powolny rozkład i mineralizacja głęboko przyora-nego obornika zmniejsza wykorzystanie składników mineralnych przez ziemniaki. Za płytkie wykonanie orki powoduje wyciąganie świeżego obornika przez redlice sadzarek, utrudnia sa-dzenie i powoduje dodatkowe przepusty i dużą nierównomierność gęstości sadzenia.

Im wcześniej przyorany obornik wiosną, tym lepsze są jego efekty nawozowe i strukturo-twórcze. Bezpośrednio po wiosennej orce należy zagęścić glebę wałem pierścieniowym lub wałem strunowym, a tuż przed sadzeniem spulchnić płytko kultywatorem z broną zębową.
Prof. dr hab. Kazimierz Jabłoński
Politechnika Koszalińska, Katedra Agroinżynierii

Pragnę poinformować plantatorów ziemniaka, że są jeszcze do nabycia książki o nowoczesnej technologii produkcji ziemniaków: Nowoczesna uprawa ziemniaka”, “Nawożenie ziemnia-ków” oraz “Sadzenie, pielęgnacja i ochrona ziemniaków” z charakterystyką wszystkich zare-jestrowanych odmian ziemniaka, które można zamówić za zaliczeniem pocztowym u autora tego artykułu – telefon (094) 3431897.

reklama
Baner McHale
reklama
reklama
Baner Danko

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.