fbpx
Strona głównaFirmy i produktyJak plonowały w tym roku rekordowe pszenice?

Jak plonowały w tym roku rekordowe pszenice?

Doradcy agronomiczni PROCAM, jak co roku w ramach poletek demonstracyjnych Instytutu Praktycznej Agronomii prowadzili badania technologii ochrony i nawożenia odmian pszenicy oraz ich plonowania. Dodatkowo w ramach Ligi Mistrzów Plonowania pod nadzorem Kancelarii Rekordów dokumentowane były wartości plonów z hektara na polach produkcyjnych rolników z różnych części Polski.

Największy, udokumentowany w 2022 roku plon zebrany z pola produkcyjnego wyniósł 12,358 t/ha i jest to obecnie drugi wynik w historii prób ustanawiania Rekordów Polski – mniejszy o 209 kg/ha od aktualnego rekordu z 2020 roku wynoszącego 12,567 t/ha. Oba wyniki plonu z hektara pola produkcyjnego osiągnięto na odmianie Argument.

Na poletkach wdrożeniowych IPAP na Żuławach rekordowe odmiany średnio plonowały blisko lub powyżej 13 ton z hektara:

– Chevignon 13,2 t/ha

– Findus 12,95 t/ha

– RGT Ritter 13,8 t/ha

– Argument 14,1 t/ha

Pomiary plonów z hektara na polach produkcyjnych przyniosły najlepsze plony na poziomie ponad 11 ton z hektara z rekordowym w 2022 roku plonem 12,358 t/ha uzyskanym na odmianie Argument:

– Argument 12,358 t/ha

– RGT Ritter 11,394 t/ha

– Findus 11,273 t/ha

Warto wspomnieć dodatkowo, że na polach produkcyjnych  uczestników Ligi Mistrzów Plonowania plony miejscami, wg. odczytów urządzeń kombajnów, na odcinkach pól także przekraczały 13 t/ha, a nawet 14 t/ha.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.