Jak nie krew, to woda nas zaleje

Przez opieszałość urzędników i cięcia budżetowe opóźnia się realizacja ważnych inwestycji przeciwpowodziowych.

Z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że w planowanym terminie nie powstaną m.in. zbiornik Świnna Poręba na rzece Skawie oraz Projekt Ochrony Przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry.

Świnna Poręba ma zaopatrywać w wodę Śląsk i zachodnią Małopolskę, służyć do produkcji energii elektrycznej i pełnić funkcję zbiornika retencyjnego. Choć etapy budowy zostały szczegółowo ustalone w 2005 r., z powodu ograniczenia środków wydano do tej pory tylko 55 proc. potrzebnej kwoty, a inwestycja powinna być zakończona w 2019 r. Do opóźnień przyczyniło się również m.in. zbyt wolne wykupywanie terenów pod inwestycje. NIK winą za taki stan rzeczy obarcza m.in. ministra środowiska, którego nadzór okazał się nieskuteczny.

Rozpoczęty w 2007 r. Projekt Ochrony Przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry do czasu zakończenia kontroli NIK nie wkroczył nawet w fazę prac budowlanych. Na współfinansowany przez Unię Europejską projekt Polska zaciągnęła 345 mln euro pożyczek w Banku Światowym i Banku Rozwoju Rady Europy. Opóźnienie względem zakładanych planów wynosi tymczasem już około dwóch lat. NIK ostrzega, że wydłużony czas realizacji inwestycji zwiększa koszty jego obsługi, bo Polska płaci za gotowość banków do przekazania kolejnych transz środków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności