fbpx

Jak nawozić łąki po pierwszym pokosie?

Nawożenie mineralne stanowi zasadniczy czynnik warunkujący prawidłowy wzrost runi łąkowej, a optymalna zawartość makro- i mikroelementów w trawach wpływa na jakość uzyskiwanej paszy, co w konsekwencji przekłada się na zdrowotność zwierząt. Aplikacja nawozów na użytkach zielonych powinna ulegać zwiększeniu wraz ze wzrostem intensywności użytkowania.

Pierwiastkiem wpływającym w największym stopniu na plonowanie traw jest azot, który zwiększa intensywność rozkrzewiania oraz odrastania runi trawiastej, a także poprawia wartość paszową. W przypadku łąk użytkowanych trójkośnie ważne jest zastosowanie tego makroskładnika, w formie wolniej działającego mocznika, po pierwszym i drugim pokosie w dawce od 40 do 50 kg N/ha.

Ważnym pierwiastkiem w nawożeniu użytków zielonych jest również potas, który na łąkach, poza okresem wiosennym, powinien być zastosowany po zbiorze pierwszego pokosu. Aplikacja potasu w tym terminie przeciwdziała sezonowemu ograniczaniu plonowania roślin.

Poza nawożeniem doglebowym ważnym zabiegiem jest dokarmianie pozakorzeniowe roślin, które charakteryzuje się efektywniejszym przyswajaniem składników pokarmowych przez roślinność trawiastą. Należy jednak przy tym pamiętać, że szybkim pobieraniem przez rośliny cechuje się azot, magnez i sód, zaś nieco wolniejszym mikroskładniki nawozowe, jak miedź, cynk, mangan, żelazo i molibden, a także z makroskładników – fosfor, potas i wapń.

Dobre rezultaty nawozowe po pierwszym pokosie można uzyskać stosując azot w postaci 15% roztworu mocznika (15 kg mocznika w 100 l wody) łącznie z siarczanem magnezu w stężeniu 5 – 10%, a także z dodatkiem mikroelementów. Nawożenie łąk magnezem wpływa miedzy innymi na ograniczenie zawartości w roślinach szkodliwych azotanów (V).

Pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego wzrostu i rozwoju traw jest również siarka, mimo że rośliny te charakteryzują się małymi potrzebami pokarmowymi w stosunku do tego pierwiastka. Wpływa ona miedzy innymi na zwiększenie efektywności wykorzystania azotu przez rośliny oraz poprawę ich gospodarki azotowej, jak również stanowi ważny czynnik zwiększający wykorzystanie przez rośliny miedzi i cynku.

Prawidłowe nawożenie łąk powinno również uwzględniać dokarmianie pozakorzeniowe mikroelementami, które należy zastosować między innymi od kilku do kilkunastu dni po zbiorze pierwszego pokosu. Z mikroelementów istotne znaczenie w uprawie traw odgrywa żelazo, molibden, miedź i cynk.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.