fbpx

Jak nam się wiedzie?

Czy wskaźnik PKB jest wystarczającym miernikiem dobrobytu społeczeństw? Nad tym problemem debatują eksperci UE, poszukując nowej metody pomiaru wyników gospodarczych, która uwzględniałaby w większym stopniu społeczny aspekt dobrobytu i wpływ na środowisko.

Od czasu wielkiego kryzysu w latach 30. ubiegłego wieku, gdy narodziła się koncepcja produktu krajowego brutto (PKB), wyniki gospodarcze mierzono również za pomocą tego wskaźnika. Określa on wartość wszystkich towarów i usług, które zostały wyprodukowane lub wykonane przez dany kraj w danym roku. Jest to dobra miara produkcji, jednak nie sprawdza się do końca jako wskaźnik ogólnego poziomu dobrobytu. Komisja Europejska planuje wprowadzenie nowej metody oceny postępów gospodarczych.

PKB obejmuje wszystkie dziedziny działalności gospodarczej, również te, które mają szkodliwy wpływ na środowisko i ludzi, jak wojny i katastrofy naturalne. A wysiłki podejmowane w celu naprawy zniszczeń napędzają wzrost.
Wskaźnik PKB nie informuje też, jak rozkłada się bogactwo danego kraju na poziomie całego społeczeństwa. W wielu państwach, które mają dość wysoki produkt krajowy, dysproporcje pomiędzy bogatymi i biednymi są uderzające. Dodatkowo, jakość wzrostu jest równie istotna, jak jego poziom.

Komisja zamierza opracować całościowy wskaźnik środowiskowy uwzględniający zmiany klimatu, bioróżnorodność, zanieczyszczenie powietrza oraz gospodarkę zasobami wodnymi i odpadami. Do tego potrzebne jest współpraca wszystkich państw, by uzyskać są dokładniejsze informacje na temat dysproporcji gospodarczych oraz określenia limitów dla głównych substancji zanieczyszczających i progów dla źródeł odnawialnych.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.